Mülk sahipleri, uzun dava süreçlerinden kaçınmak için artık kiracıları tahliye taahhüdü almadan ev kiralamıyorlar, bazı kiracılar, kiralama aşamasında tahliye taahhüdünü kabul etse de, tahliye zamanı geldiğinde 'İmza benim değil' diye itiraz ediyorlar. Bu itirazlar, kiracıların ekstra süre kazanma çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Hukukçular, son aylarda imza itirazlarında patlama yaşandığını ve dava sonuçlarının 1.5 ila 2 yıl sürdüğünü bildiriyorlar.![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a62447db.jpg)
![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a72188f2.jpg)
![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a7fa0d87.jpg)
![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a62447db.jpg)
Tahliye Taahhüdü: Kira Piyasasının Değişmeyen Gerçeği
Son dönemde kiralık ev arayanlar, tahliye taahhüdü imzalamanın artık kaçınılmaz olduğunu duyuyorlar. Geçmiş yıllarda pek bilinmeyen bu belge, artan kira maliyetleri nedeniyle yaşanan anlaşmazlıklar ve uzun süren tahliye davaları gibi birçok nedenle ev sahipleri için vazgeçilmez hale geldi. Tahliye taahhüdü, kiracıya "Evinizi belirtilen tarihte boşaltacağım" demesine olanak tanır. Bu tarih geldiğinde, bazı kiracılar, tahliyeye itiraz ederek "Bu imza bana ait değil" diyorlar. Bu itirazın amacı, daha uzun süre aynı evde kalabilmek ve zaman kazanmaktır. Avukatlar, son aylarda imza itirazlarının büyük ölçüde arttığını ve bu nedenle ev sahiplerinin mağdur olduğunu belirtiyorlar.![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a72188f2.jpg)
Kiracı- Ev Sahibi Anlaşmazlıkları Artıyor
Avukat Hikmet Güngör, kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarının her geçen gün arttığını ve son aylarda tahliye taleplerinde imza itirazlarının büyük bir artış gösterdiğini belirtti. Güngör, kiracının imza atmadığı veya hukuken geçersiz bir tahliye taahhüdüne itiraz hakkı olduğunu, zaman zaman kötü niyetli itirazlar da yapıldığını açıkladı. Bu süreci şöyle açıkladı: "Yaklaşık 2 yıldır ev sahipleri tahliye taahhüdü almadan evlerini kiraya vermiyorlar. Kiracı da bu şartı kabul ediyor ve imza atıyor. Tahliye tarihi geldiğinde ise kira piyasasındaki sorunlar kiracıları farklı yollara yönlendiriyor. Ev sahibi tahliye tarihinden itibaren bir ay içinde icra dairesine başvuruyor ve kiracıya bir tebligat gönderiyor. Bu noktada kiracı, ya evi 15 günde boşaltacak ya da bir hafta içinde itiraz edecek. Son aylarda yaşanan ise şu; Kiracı, evden çıksa aynı miktarı ödeyemeyeceğini biliyor. Bu nedenle zaman kazanmak istiyor ve imza itiraz ediyor. Bu noktada ev sahibinin itiraz gerekçesini çürütmek için dava açması gerekiyor. Kira davalarının bu dönemde patladığını göz önüne aldığımızda, bu sürecin 1.5-2 yıl sürebildiğini görüyoruz. Yani, kiracı için kârlı bir süreç yaşanırken, mülk sahipleri ciddi mağduriyetler yaşıyor."![](https://www.internetajans.net/images/files/2023/10/652b9a7fa0d87.jpg)
Hukuku Kötüye Kullanma: Kiracıların Zaman Kazanma Yöntemi
Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, kiracının bu yolunu "hukuku kötüye kullanma" olarak tanımlıyor. Şimşek, kiracının evden çıkarsa yeni evde iki veya üç kat daha fazla kira ödemesi gerekeceğini biliyor. Bu nedenle imza itirazında bulunuyor. Elbette, bilirkişi incelemesi sonucunda gerçekler ortaya çıkıyor, bu süreç kiracı için avantajlı bir anlam taşıyor.Önemli Uyarılar
Avukat Şimşek, tahliye taahhüdü hakkında ev sahiplerine ve kiracılara önemli uyarılarda bulundu:- Tahliye taahhüdü, kira sözleşmesinin düzenlendiği tarih ile aynı gün yapılmamalıdır; aksi takdirde geçersiz sayılır. Kiracı sözleşmeyi imzaladıktan ve taşındıktan sonra en erken bir ay sonra bu belge düzenlenebilir.
- Kiracı kendi isteğiyle boş bir tahliye taahhüdünü imzalarsa, bu artık geçerli kabul edilir.
- Kiracılar, ev bulma telaşı içindeyken, sözleşme ek bir belge gibi sunulan taahhüde imza atabilirler, imzanın ne anlama geldiğini bilmelidirler. Kiracılar, imzaladıkları her belgeyi dikkatle okumalıdır.