YTÜ arazisine kule yapan Nurol Tower’dan flaş itiraz!

İstanbul Şişli’de Yıldız Teknik Üniversitesi Şişli-Çağlayan Kampüsü arazisine inşa edilen 34 katlı Nurol Tower’ın imar planlarının iptal edilmesine şirket, ilginç bir yolla itiraz etti: Daireleri sattık bile!


İstanbul Şişli’de eski Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arazisi üzerinde inşa edilen 34 katlı Nurol Tower’ın yükseldiği arazinin imar planlarının iptal edilmesine itiraz edildi. Şirket, kulenin yarısından çoğunun satıldığını ve binada yaşam başladığını belirterek kararın uygulanamayacağını savundu.

Protokol imzalandı

YTÜ Rektörlüğü ile TOKİ arasında 6 Ağustos 2010’da bir protokol imzalandı. Üniversitenin İstanbul Davutpaşa Yerleşkesi’nde TOKİ’ye 60 bin metrekare bina inşa ettirecek olan rektörlük, tapusu üniversitede olan Çağlayan’daki araziyi TOKİ’ye devretti. YTÜ’nün 2004’te uygun bulunmayan imar planı değişikliği TOKİ devreye girince bir anda gerçekleşti. 2010 yılında hazırlanan imar planında emsal 3 olarak belirlendi; bodrum katlar emsal dışı kaldı. Yükseklik de serbest bırakıldı. CHP’li eski meclis üyesi Dursun Çaltı ve CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, imar planlarının iptali için dava açtı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi, davayı reddetti. Danıştay 6. Dairesi ise “imar planlarında hukuka aykırı notların yer aldığını” belirterek kararı bozdu. Yüksek daire, üst ölçekli planlarda bölgenin merkezi iş alanı göründüğüne dikkat çekerek, alt ölçekli planlarda turizm tesis alanı olarak belirlenemeyeceğini vurguladı. Bu arada, arsayı, 260 milyon liralık toplam hasılat geliri üzerinden, yüzde 43 pay karşılığı 111.8 milyon liraya satın alan Nurol GYO’nun projesi de tamamlandı. Yeniden yapılan yargılama 31 Mart’ta sonuçlandı. İmar planları “bölgenin üst ölçekli planlarına uyumlu olmadığı gerekçesiyle” iptal edildi.

Telafisi güç

Şirket ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iptal kararına geçen günlerde itiraz etti. “Yapı Kullanım İzin Belgesi” alındığı belirtilen dilekçede, 270 bölümlü kulenin yarısından fazlasının üçüncü kişilere satıldığı kaydedildi. Altı çizili olarak “Binada yaşam başlamıştır” ifadesinin yer aldığı dilekçede, kararın uygulanmasının telafisi güç sonuçlar doğuracağı belirtildi. İBB de imar planlarının hukuka uygun olduğunu savundu. Danıştay 6. Dairesi ise davacıların cevabının alınmasından sonra itirazı değerlendirecek.

KAYNAK: Cumhuriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bedelli Askerlik için son durum açıklaması! Reis konuya el attı

Bedelli askerlik hakkında çıkan iddialara aylar önce Başbakan tarafından cevap verilmişti. 2017 yılında bedelli askerlik son durum ise böylece belli olmuştu. Terörle iç içe olduğumu bu günlerde bedelli askerlik hakkında güncelleştirmeleri merak edenler bu haberi sonuna kadar okusunlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir