Yıldız Teknik Üniversitesi mimarlık fakültesinde eğitim devam ediyor

Geçtiğimiz eğitim döneminde taşınacağı söylenen YTÜ Beşiktaş kampüsünde bulunan Mimarlık fakültesinde eğitim tam gaz devam ediyor.


Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi geçtiğimiz eğitim döneminde kapatılacağı iddiasıyla gündeme gelmişti. Rektörlük fakülteler hakkında bir açıklama yapmaktan çekinince birçok haber sitesinde Mimarlık ve Makine fakültelerine yer bulunamadığı haber olmuştu. Rektörlük bu haberler çıktığında bir açıklama yapmaktan kaçındı. Bu eğitim döneminde YTÜ’lü öğrencilerin oluşturduğu ‘Yıldız Savunması’ kampüsün taşınmaması için forumlar yaparak öğrencilerle bir araya gelmişlerdi. Bu forumlar yapılırken bir anda Beşiktaş kampüsüne evden eve taşımacılık otobüsleri girmeye başladı. Otobüsler 15 yıllık restorasyon sürecine girecek olan tarihi binalardaki eşyaları almak için gelmişti. Yeni öğretim döneminde Beşiktaş kampüsünde rektörlük binası, mediko binası ve maket atölyesi artık olmayacak. Bu binaların etrafına şerit çekilerek restorasyon sürecine girdiği resmi olarak açıklandı. Öğrencilerin eskiden yürüyüşe çıktığı yerlerde artık giremeyeceği de böylece belli olmuş oldu çünkü okulun içinde öğrenciden çok polis var.

YAVUZ ERİŞEN: ABDÜLHAMİT HANIN TALEBİDİR ORADA ÜNİVERSİTE OLMASI

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Beşiktaş kampüsü ile ilgili soruları bir önceki YTÜ haberimizde de söylediğimiz gibi öğrencilerle arası çok iyi olan YTÜ genel sekreteri Yavuz Erişen’e sorduk. Doç. Dr. Yavuz ERİŞEN Beşiktaş kampüsüyle ilgili sorduğumuz sorularda en çok merak edilen soruya nokta koydu. Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde fakültelerin alınması gibi bir şey söz konusu olur mu sorusuna verilen cevap ise şu oldu; ‘Davutpaşaya çok güzel bir sağlık merkezi, rektörlük binası, ileri düzey bilgi işlem merkezi yapacağız. ‘ İnternetajans.net olarak Doç. Dr. Yavuz ERİŞEN’e teşekkür ediyoruz. Öğrencilerle muhabbeti çok iyi olan ERİŞEN’i eskiden sabah gelip akşam gittiği yer olan Beşiktaş yerine artık Esenler’de olacak.

YTÜ BEŞİKTAŞ KAMPÜSÜNDE FAKÜLTELER OLDUĞU YERDE KALACAK

Bu açıklamalardan sonra ise artık YTÜ Beşiktaş kampüsünün çok uzun süre kendi yerinde kalacağını öğrenmiş olduk. Konuyla ilgili olarak bir gelişme ise Yıldız Bahçe ile ilgilidir. 2015 yılında restorasyon için kapatılan İktisat fakültesinin bahçesinde semtin ünlü mekanlarından Yıldız Bahçe bulunuyor. Yıldız Bahçe’nin de Eylül ayına kadar boşaltılması söylendiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Şuan Yıldız Teknik Üniversitesinde çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyelim. Şuan okulun tarihi olan bütün binaları Cumhurbaşkanlığı’na devredildi ve bu tarihi binalar 15 yıl süren bir restorasyon sürecine tabi tutulacak.

Okulda şuan in cin top oynuyor ama 1 ay sonra okulda yine eğitim tam gaz başlayacaktır. Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde şuan rektörlük binasının olduğu ve küçük bir şelalenin olduğu o alana giriş tamamen engellendi. Mediko binasının, Yıldız SEM’in olduğu tarihi binalarında etrafına şerit çekildi. Öğrenciler artık bu binaların çevresinde dolaşamayacaklar fakat şuan okulun birçok alanı yine kampüs için oldukça elverişlidir. 1911 yılından beri öğrencilerin ayak bastığı Mimarlık fakültesi binasına muhtemelen bir asır daha ayak basılacak. YTÜ’nün Beşiktaş kampüsündeki fakültelerde eğitim tam gaz devam edecek.  Sorularınızı hemen alttan yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mahalle parklarındaki ses bütün sokakları kaplıyor

Mahalle parklarındaki eğlenme sesleri bütün sokakları kaplıyor ve evlerde oturmak bazen tam anlamıyla imkansız bir hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir