Yeni havalimanına ulaşım çok kolay olacak

Yeni havalimanına ulaşım hem metro ile hem de kara yolu ile çok kolay olacak. Şuan birçok projenin yeni yapılacak havalimanına paralel olarak yapılması planlanıyor. Bu alan yapılacak bütün yenilikleri haberimizde ele aldık.


Yeni havalimanına toplu taşıma ile ulaşım çok kolay olacak. Şuan İstanbul’da mevcut olan havalimanlarına ulaşım oldukça kolay olduğu gibi metro ile ulaşım söz konusudur. Trafiğin artık çekilmez bir hal aldığı İstanbul’da metro ile yolculuklar çok daha fazla tercih ediliyor. Atatürk Havalimanı’na gidecek olanlara özel bir metro var evet ama Sabiha Gökçen için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Şuan mevcut projelerde Pendik metrosunun havalimanına doğru gittiği söyleniyor ama henüz somut bir adım yok. Havalimanlarına metro ile ulaşım çok daha kolay ve ekonomik olduğu için şehre gelen turistlerde, vatandaşta metroları kullanmayı tercih ediyor. Yazın serin, kışın sıcak olan metrolarda yolculuk ise dakiktir. Yani trafik veya herhangi bir çalışma olmayacağı için standart olarak duraklar arası genelde 2 dakika sürüyor. Sizde böylece kaç dakika sonra trenden inebileceğini hesaplayabiliyorsunuz. Şuan yapılan yeni havalimanına ulaşım için hem otobüs, hem tren hem de metro düşünülüyor. Hal böyle olunca dünyanın en büyük havalimanı olacak 3. havalimanı içinde birçok proje ortaya çıkıyor.

YENİ HAVALİMANINDA TREN EN ÇOK KULLANILAN ARAÇ OLACAK

Şuan yeni havalimanı projesinde çalışan personelle birlikte en çok tercih edilen araçlardan birisi otobüstür. Yeni havalimanını açılacağı 4-5 ay sonrasında yine en çok kullanılan toplu taşıma aracı elbette otobüs olacak. Havalimanına özel olarak çalışacak ring seferler, özel otobüs hatları ve taksi gibi şeylerle ulaşabilecek olan havalimanına trenler çok daha sonra gelecek. Şuan yapımı süren yollarda halen rayların döşenmesi tamamlanmadı ama Gebze – Halkalı tren istasyonun oldukça yaygın olarak kullanacağı biliniyor. Yeni havalimanında kullanılacak olan trenlerde şuan inşaat halen devam etmektedir.

3. HAVALİMANI İÇİN METRO İHALESİ 2016 YILINDA YAPILMIŞTI

Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıl sonuçlanan metro ihalesinde detaylar belli oldu. 2 etap halinde gerçekleştirilecek ve 6 ilçeden geçecek olan 3. Havalimanı metro hattı ihalesi sonuçlandı. Çalışmalar hakkında detaylar çok yakında ortaya çıkacak. 12 Eylül’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamada, Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”nin 15. maddesi çerçevesinde 2014 yılı Yatırım Programına alınan “3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje” işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının inşaatı  başladı. Birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığını söylemişti.

YENİ HAVALİMANINA ÖZEL METRO HATLARININ BEDELİ OLDU

Yeni havalimanına özel olarak yapılacak yeni metro hattı tam 6 ilçeden oluşuyor. 6 ilçeden geçecek olan yeni metro hattının detayları ise şekillenmeye başladı. Avrupa yakasından ulaşımın metro, otobüs ile yapılacağı yeni havalimanı projesinde ayrıca Anadolu yakasından ulaşımın ise otobüs ve tren ile olacağı biliniyor. Henüz detayları tam olarak açıklayamıyoruz ama havalimanı açıldığında konuyla ilgili bütün detayları tarafınıza aktaracağız. Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı hatları Bakanlığın kontrolü altında yapılacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek olan ve halkında merakla beklediği metro hattının proje bedeli belli oldu. Bahsi geçen proje 4 milyar 845 milyon 600 bin TL karşılığında yapılacak ve hizmete açılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *