Yaşayan Kampüs Davutpaşa projesi ortaya çıktı

Yaşayan Kampüs Davutpaşa projesinin detayları geçtiğimiz günlerde okulun resmi sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Yayınlanan bu görsellerde Davutpaşa kampüsü hakkında flaş adımlar atıldığı görüldü. Detaylar haberimizde.


Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa kampüsünde oldukça hareketli zamanlar yaşanıyor. Özellikle tarihi binalardan yeni yerleri Davutpaşa’ya taşınan birimler hakkında çok büyük bir güncelleştirme söz konusudur. Bu anlamda üniversiteyle ilgili haberler ve gündem bitmek bilmiyor. YTÜ’nün geçtiğimiz yıl Temmuz ayında iş başı yapan rektörü Bahri Şahin’in vaatleri arasında en çok ilgi gören projelerden birisi okulun Esenler kampüsündeki gelişmeler oluyordu. Okulda bitmek bilmeyen bir ring sorunu var ki bu projeyi bitirmek için projeye göre raylı bir sistem ortaya çıkıyor. Bu projeyle birlikte ayrıca yeni bir mediko binası, yeni bir rektörlük binası da ortaya çıktı. Bahsi geçen projelere baktığımızda okulda çok büyük gelişmelerin yaşanacağını görebiliyoruz. Projede ayrıca yeni sosyal alanlarda çok dikkat çekiyor. Bu projenin ilk adımı olarak Davutpaşa kampüsüne bisiklet yolu yapıldı. Bisiklet yolu yapıldı ama tahmin ettiğiniz gibi bisiklet yollarına arabalar çoktan park etmeye başladılar.

DAVUTPAŞA KIŞLASINA ÖZEL TRAMVAYIN DETAYLI BİLİNMİYOR

Davutpaşa’da kampüsün içerisinde bir raylı sistem hattı düşünülüyor. Bu raylı sistem ile birlikte yıllardır baş belası olan ring seferlerinde bir düzelme görülmesi bekliyor çünkü öğrencileri sürü halinde otobüslere bindirerek ring taşımacılığı yapmak yerine bu raylı sistem çok daha faydalı olacak. Bu projenin detaylı bir halinin çok yakın zaman internet sitesinde açıklanması bekleniyor ama yeni eğitim ve öğretim yılında da kataloglarla öğrencilerin elinde de olacak diye düşünüyoruz.

Yönetimden katalog hakkında bir açıklama yok biz sadece tahminlerimizi dile getiriyoruz. Okulda raylı sistemin gelmesi birçok sorunu da ortadan kaldıracaktır elbette çünkü özellikle Cevizlibağ – Kampüs İçi olarak çalışan ring seferleri dolmuş usulü yapılıyor ve ringler yarım saat sonra bile kalkabiliyor. Yıllardır bitmeyen bu ring sorununda Cevizlibağ ringlerinde bir gelişme olmayacaktır ama en azından kampüs içerisinde 35 kuruş olan hatlarda bir indirim söz konusu olabilir.

RESTORASYONA GİREN BİNALAR GERİ ALINMAYACAK MI?

Rektörlüğün açıkladığı plana göre, Yaşayan Kampüs Davutpaşa projesinde yeni olarak yapılacak binalar arasında sağlık merkezi ve rektörlük binası bulunuyor. Yıllardır Davutpaşa’ya öğrenci yurdunun yapılması beklenirken atılan bu adımlarda yeni rektörlük binasına ve sağlık merkezine ihtiyaç duyulduğu çok şaşırttı. Bu projeden sonra öğrencilerin merak ettiği sorulardan birisi elbette Beşiktaş kampüsündeki binalar oluyor. Bu tarihi binalar arasında alınan birimlere baktığımızda Mediko ve Rektörlük bulunuyor. Şuan rektörlüğün taşındığı binadan ayrı olarak yeni bir rektörlük binası ve sağlık merkezinin yapılacak olması, restorasyon için Cumhurbaşkanlığı’na devredilen tarihi rektörlük binası, Mediko merkezi binasının geri alınmayacağını akıllara getiriyor. Okul yönetimi restorasyon sürecinden sonra binaların geri alınma ihtimalinin olduğunu belirtmişti ama bu projelerden sonra geri alınacak binalarda nasıl bir yol izleneceği de merak konusu oldu. Bizde ‘Yaşayan Kampüs Davutpaşa’ ile ilgili ayrıntıların kamuoyu ile paylaştırılacağı günü bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YTÜ hazırlık sonuçları açıklandı! İYS’den 595 kişi geçti

YTÜ hazırlık fakültesinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre beklemeli öğrencilerin girdiği sınav sonuçları açıklandı. Okula yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sınav sonuçları bayramdan sonra açıklanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir