Türkiye son rapora göre operatör sever çıktı

Ajans Press’in yayınladığı bir araştırma sonucuna göre Avrupa’da telefonla en çok konuşan ülke olarak rekor kırdık. Türkiye’nin operatörleri de zengin ettiği bu araştırmayla ortaya çıktı.


Avrupa’da bir şirket konuşma süresi olarak bir araştırma yaparak zirveye bizi yerleştirdi. Konuşma süresi olarak Avrupa’da en fazla konuşan ülkeyiz. Özellikle metro hatları açıldıktan sonra ve bu hatlar açıldıktan sonra yer altında konuşmak mümkün olduğundan herkes telefonlarla konuşur bir hale geldi. Sizde illa ki aylık olarak dakikalarınız çöpe gitmesinde diye sıra sıra rehberinizi aramışsınızdır. Bunu herkesin yaptığını düşündüğümüz gibi operatörlerden aylık olarak en yüksek paketi bizim de aldığımızı tahmin ediyoruz. Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin yeni yayınladığı inceleme sonuçlarına göre Türkiye, ayda tam 436 dakikalık rekor bir mobil kullanım süresiyle, ortalama 257 dakika cep telefonuyla konuşma yapılmasıyla Avrupa’da lider ilan edildi. Türkiye’de ayrıca operatörlere üye olan birçok kişinin mobil interneti de kullandığı ortaya çıktı. Eskiden internet denen şeyin ne olduğunu bile bilmezken artık herkesin cebindeki telefonlarda internet var. İnternetsiz bir akıllı telefonun varlığı bile artık düşünülemez bir hale geldi ki bugün telefon kullanan 10 insandan 9’u aktif olarak telefon kullanıyor ve telefonlarını sürekli olarak açık tutuyorlar. Haber okuyarak, sosyal medyaya girerek veya internetten oyun oynararak geçirilen bu zaman operatör şirketlerini zengin ediyor.

TÜRKİYE’DE AĞIZDAN AĞZA PAZARLAMA HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR

Türkiye’de her geçen gün artan ağızdan ağza pazarla elbette telefon ile konuşma süresini artıyor. Bu anlamda ayrıca kadınların çalışma oranını da ele aldığımızda telefonla konuşma süresinin oldukça düşük bir seviyede olduğunu da net bir şekilde gördük.  Operatörlere üye olan kişiler genelde TL yükleyerek paket yapmayı çok daha uygun görüyorlar. Yaklaşık olarak 30 TL’ye sizde 500 veya 1000 dakika kadar bir konuşma süresini hattınıza tanımlı olarak satın alabiliyorsunuz. Dolayısıyla insanlar cebindeki parayı çöpe atmamış gibi hissetmemek için oldukça fazla konuşma yapmaya başlıyor. Bu anlamda profesyonel olarak değerlendirmeye alınan birçok konununda olduğunu söylemek gerekiyor. Bu profesyonelliği ise Ajans Press gibi şirketler araştırmaları ile ortaya çıkarıyorlar.

EV TELEFONU KULLANIMI TAM ANLAMIYLA BİTİYOR

Yapılan son araştırmalara göre sabit ve mobil telefon trafiği 64 milyar dakikayı geçerken, bunun 62,1 milyar dakikasını mobil hatlardan yapılan görüşmeler oluşturdu. Bu anlamda kısa bir düşünceden sonra telefonların çok büyük bir önem taşıdığını anladık. Her gün ülkemizde insanların yarısından fazlası konuşma yapıyor ki bu çok ciddi bir rakamdır. Açıklanan raporda ayrıca ev telefonun kullanımının çok düştüğünü görebiliyoruz. Toplam konuşma süresinin yüzde 64 olduğu bir ülkede yüzde 62 oran mobil cihazlardan geliyorsa eğer ev telefonlarının bayağı bir düşüşe geçtiğini söylemek yanlış bir cümle olmaz. Eskiden ev telefonu modaydı ve ev telefonu numarasında bir kafiye olsun diye oldukça yüksek paralara abonelik alırdık. Şuan durum değişmedi aynı olayı cep telefonu numaralarında da yapıyoruz ama artık ev telefonu kullanımı tamamen ortadan kalıyor. İnternet kullanan insanlara verilen yalın internet hizmetinden dolayı da ev telefonu kullanımının oldukça düştüğünü söylemek gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *