Türk lirası ABD’nin dolarına karşı sınırlarını koruyor

Türk lirasına karşı alınan önlemler arasında çiftçiye verilen desteklerin dışında yatırım araçlarının şekillenmesi yer alıyor. ABD dolarının Türk lirasıyla kıyasıya rekabeti hızla artmaya devam ediyor.


Ekonomoide gelişmeler her geçen gün sırrını korumaya devam ediyor. Eğer sizde bu tarz detayları merak ediyorsanız söylediğimiz her şeyi sonuna kadar okuyabilirsiniz. Türk lirası sadece dolar karşısında değil aynı zamanda avro karşısında da son derece kuvvetli bir şekilde duruyor. Türk lirasının bu kararlı duruşu sayesinde değeri de elbette artmaya başlıyor. Türkiye’de ekonomi alanında atılan önemli adımlar arasında vergilerin artması vardır. Bugün birçok üründe çok fazla vergi alınıyor ve vergilerin bu kadar fazla olmasına rağmen ürünler çok garip bir şekilde satışlarını artırıyor. Bu ürünler arasında ünlü telefon markası Apple bulunuyor. Ünlü otomobil markalarının da bu araba markaları arasında bulunduğunu söylemek gerekiyor. Türk lirası değerini korumaya sadece vergilerle değil aynı zamanda dönüşümden de yararlanarak yükselmeye devam ediyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse bugün evinde oturan tüketicinin ekmek satın alırken verdiği para bakkala, bakkalın fırına, fırının çiftçiye gidiyor. Dolayısıyla buradaki sirkülasyon hiç durmadığı için liraya olan değerin artması söz konusu oluyor.

ABD DOLARINA KARŞI ÇİFTÇİLERE KESİNTİSİZ DESTEK

Bugün satın alınan en önemli ürünlerden birisi ekmektir. Ekmek olmadan hayat olmaz diye düşünülüyor ama ekmek olmadığında hayat belki çok daha uzun olacaktır. Bugün beyaz ekmeğin satın alınmasının sebebi ise ucuz maliyetlerle yapıldığından fırınların tercih ettiği bir ürün olmasındandır. Sağlıklı olan ekmek siyah ekmek, yani buğday ekmeğidir fakat pahalı olduğundan dolayı satılmadığı için fırınlarda da üretim hatlarına giremiyor. Dolayısıyla aradaki alış verişi kuvvetlendirmek için de beyaz ekmek konusunda çok ciddi bir üretim yapılıyor. Ekonomi alanında yatırımlar İstanbul ve Ankara gibi şehirlerimizde oldukça ciddi bir üretim hattına sahiptir ama aynı zamanda çiftçilere de son derece hızlı bir şekilde destek verilmesi gerekiyor çünkü vergi alınan ürünler arasında insanların satın almak zorunda olduğu ürünlerin olması gerekiyor.

DOLARA YATIRIM YAPAN VATANDAŞ BİR KERE DAHA DÜŞÜNÜYOR

Bugün akıllı telefonlardan büyük vergi alınıyor ama bu keyfi bir ürün olduğu için satış oranı çok yüksek değildir. Ama üretilen domates, patates, buğday veya diğer toprak mahsullerinden alınan vergi az bile olsa milyonlarca insan tarafından satın alındığı için son derece kullanışlıdır. ABD’nin dolarına karşı alınan önlemler arasında elbette sadece çiftçiler verilen destekler yok. Eskiden doları ve avroyu bu kadar yukarı çıkaran en önemli detay bu paralara yapılan yatırımdı. Türkiye’de insanlar Türk liralarını bozdurarak direkt olarak dolar veya avro satın alarak kendi paralarıyla yatırım yapmaktan çekiniyordu. Şimdi ise yastık altında dolar veya avro yok. Türk lirası veya altın var. Altın bağımsız bir yatırım aracı olduğu için hiçbir ülkenin ekonomik durumunu güçlendirmiyor veya ekonomisinde büyük gelişmeler kat ettirmiyor. Dolayısıyla ABD dolarına karşı ülkemizdeki yatırım araçları baştan şekilleniyor. Ekonomimiz dünya sıralamasında sürekli ilerlediği içinde Türk lirasının değeri artmaya devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *