Şehre olan insan göçü toplu taşıma kullanımını artırıyor

İstanbul’da toplu taşıma kullanımı her geçen gün artıyor. Araba sahibi olan insan sayısı artarken toplu taşıma kullanımının da bu kadar artması köyden şehre göç eden insanların her geçen gün arttığını gösteriyor.


İstanbul’da toplu taşıma olan ilgi her geçen gün artıyor. Bazı insanlar araba sayılarının arttığını ve artık toplu taşıma kullanan insan sayısının artacağını düşünürken oldukça büyük bir aldatmaca yaşıyor olabilirler. Evet araba sayısı her geçen gün artış gösteriyor ama aynı zamanda toplu taşıma kullanımı da yine her geçen gün atış göstermeye devam ediyor. Özellikle hafta sonları kullanılan toplu taşıma araçları insanların ilgisini çekiyor. Arabası olmayan milyonlarca İstanbullu ailesiyle veya arkadaşlarla birlikte buluşmak için bir yerden bir yere gidiyor. Dolayısıyla toplu taşımadaki artış hafta sonları çok daha fazla oluyor. Hafta içi ise genelde mesai saatlerinde zirveye çıkan toplu taşıma kullanımı mesai saatleri dışında oldukça ferah bir şekilde yapılıyor. Otobüsler 15 dakika veya 20 dakikada bir kalkmasına rağmen bazı insanlar otobüsleri bilemediği için duraklarda yarım saat bile bekliyorlar. Oplu taşıma kullanımının artmasının en büyük sebeplerinden birisi ise elbette İstanbul’da yapılan yatırımlardır. Türkiye’de ekonomide her geçen gün olur büyük bir büyüme yaşanıyor.

Ekonomide yaşanan bu gelişme elbette yaşam kalitesinin artmasına sebep olduğu gibi insanların para kazanmasından dolayı dışarıya çıkmasını da sağlıyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse arkadaşlarıyla birlikte çay içmek için ev yerine herhangi bir iş etmeyi seçen insanlar buralarda değişik insanları gördükleri için rahat diyorlar. Bir de bunun tabii ki ulaşım kısmı var. Bazı arkadaşlar haftada bir iki defa buluşuyorlar. Bu arkadaş grubu farklı ilçelerde oturdukları için ortak bir noktada buluşup herhangi bir kafede çay içmek onlar için çok da normal karşılanıyor. Bazı arkadaş grupları ise aynı mahallede oturmalarına rağmen birlikte bir yerden bir yere giderek sadece çay içiyorlar.

TOPLU TAŞIMA KULLANIMI MESAİ SAATLERİNDE ZİRVEYE ÇIKIYOR

Bu yüzden toplu taşıma kullanımı her geçen gün artıyor eğer siz de toplu taşıma kullanmak istiyorsanız hafta içi mesai saatlerinde toplu taşıma kullandığınıza pişman olabilirsiniz. Bu akşam yapılması gereken en önemli şeylerden birisi metro veya vapur kullanmaktır çünkü bu 2 taşıma aracından ne kadar kalabalık olsa da rahat bir şekilde saat edebiliyorsunuz. Fakat otobüslerde aynı durum söz konusu değildir. Hem otobüsler çok hızlı gittiği için hem de siz ayakta olduğunuz için tam anlamıyla bir işkence çekiyorsunuz. Yolu uzun olan insanların servisli bir işe girmeleri çok doğru bir hareket olacaktır. İstanbul’daki toplu taşımanın her geçen gün artması elbette İstanbul’a olan insan gücünün de bir örneğidir. Artık köyde yaşayan insanlar büyük şehirlere göç etmeye başladılar. İstanbul’da ki insan sayısının her geçen gün artması elbette toplu taşıma kullanımında büyük bir fark yaratıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *