Şehitlerimize özel tasarlanan abide Cumartesi’ye bitecek!

Şehitler abidesinin 15 Temmuz anma programlarına kadar bitmesi bekleniyor. Kadir Topbaş ve Recep Tayyip Erdoğan şehitler abidesine giderek incelemelerde bulundular.


Şehitlerimiz için özel olarak tasarlanan ’15 Temmuz Şehitler Abidesi’ inşaatı devam ediyor. Bu muhteşem yapının çok kısa zaman içerisinde bitmesi bekleniyor ki bu alanda oldukça büyük çalışmalar yapılıyor. Personel abideyi bitirmek için bütün emeklerini sarf ediyorlar ama burada bilinmesi gereken bir şey var. 15 Temmuz Şehitler Abidesi öyle hızlandırmaya gelmez. Her şeyin özenerek yapılması gerekiyor, her şeyin kusursuz olması gerekiyor. Hain darbe girişiminde şehit olan bütün vatandaşın ismi burada yer alacak. Üstelik bu abidenin bir de farkı olacak. Bu fark ise sürekli olarak kısa bir seste sela okunacak.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER ABİDESİNİN BİTMESİNE RAMAK KALDI

Şehitler abidesinin 15 Temmuz 2017 gününe kadar bitmesi bekleniyor çünkü milyonlarca insan şehitlerimizin en fazla olduğu yer olan boğaz köprüsüne akın edecekler. Burada oldukça fazla vakit geçirecek olan bu millet yapılan bu abideye akın ederek şehitlerimize dua okuyacaklar. Şehitler abidesinin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Avrupa Yakası kısmında olduğunu söyleyelim. Bu abidenin özellikleri ve kendine has tasarımı ise görenin başını döndürüyor.

ŞEHİTLER TEPESİNDE ŞEHİTLER ABİDESİNİN ÖZELLİKLERİ

Kubbede çelik konstrüksiyon üzerine, 5 cm kalınlığında küfeki taşı kaplama yapılarak oldukça muhteşem bir tasarım elde edildi. Kubbenin kapladığı alan yaklaşık 130 metrekare oldu. Açıklığı 11 metre, 9.5 metre olduğu gibi beşgene oturan kubbenin 5 köşesinde, 5 adet kemer bulunuyor. Kemerlerden 2 adedi giriş çıkış için birer kapı mahiyetinde olup, diğer 3 kemer, içlerinde 250 şehidin isimlerinin yazılı olduğu kitabe nişleri olarak kullanıldı. Bunun akabinde hafif bir sesle sela ve dua okunan bir sistem içeride hazır olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *