Sahra çölü 20 bin yılda bir kendini yeniliyor

Dünyanın en büyük çölü olan Sahra’nın sırları çözülmeye devam ediliyor. Çölün altında bir gölün olduğu ve bölgenin kendini 20 bin yılda bir yenilediği ortaya çıktı.


Dünyanın oluşumu hakkında birçok uzman birlikte çalışarak içerisinde bulunduğumuz gezegenin ömrünü uzatmak istiyor. Ortaya çıkarılan son bilgilere Sahra çölünün büyük sırrı ortaya çıktı. Milyonlarca yıl önce bir yağmur ormanı olan Sahra’ya uzmanlar o zamanlar için ‘Yeşil Sahra Dönemi’ diyor. Eğer sizde bu çölü daha önce gördüyseniz esrarengiz bir kum şekline sahip olduğunu görebilirsiniz. Bugün çölün neden çok sıcak olduğu ve aynı zamanda bazı yerlerinde çıkan ağaçların nasıl ortaya çıktığı gibi sorular cevaplanmaya başladı. Dünyadaki en ufak bir hareket veya çarpma dünyanın iklimini değiştiriyor. Güneş her gün gezegene çok daha fazla yaklaşıyor diyoruz ama böyle bir şeyin olmadığı yine bu araştırmayla ortaya çıktı.

SAHRA ÇÖLÜNÜN ALTINDA BİNLERCE YILLIK YAĞMUR SUYU VAR

Kendini 20 bin yılda bir yenilen çöl olarak esrarengiz bir yapıya sahip olan Sahra çölünün gizemleri çözülmeye başlandı. Bazı bölgelerinde mağaralar bulunan çölde insan figürleri de bulunuyor. Üstelik dünyanın en önemli üniversitelerinde görev yapan jeologlar bölgeye geldiklerinde taştan yapılma el aletleri ile barınak malzemesi ile karşılaştılar. Buda bir zamanlar çölde insanların yaşadığına en büyük kanıt olduğunu gösteriyor. Fakat insanların yaşadığı binlerce yıl öncesinde su en büyük sorun olduğu gibi yemekte en büyük sorunlardan birisiydi. Çölde devasa göllerin olduğunu çok net bir şekilde açıkladılar.

UCU BUCAĞI GÖRÜNMEYEN ÇÖL DEVASA GÖLLERDEN OLUŞUYORLARDI

Binlerce yıl öncesinde insanlar su içmeye gelen hayvanları göllerin kıyısında öldürüyorlar ve besleniyordu. İşte uzmanların bulduğu taştan el aletleri ve mağaralar bu yüzden onları şaşırtmıyor. Göllerin ise zamanla alt tabakada kaldığı da yine bir petrol rafineri tarafından ortaya çıkarıldı. 19. yüzyılda çölde petrol var kulisleri birçok şirketi çölde delik arayışına sokmuştu. Deliklerden ise genelde sıcak su çıkıyordu ve bu sıcak suyun milyonlarca yıl önce orman yağmurlarından sonra kuruyan ormandan kalan göllerdeki sular olduğu biliniyor. Tatlı suda yaşayan hayvanlarda zaten piramitlerin yapıldığı taşların arasında yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *