Pendik metrosundaki kalabalık iş çıkışlarında zirveyi görüyor

Pendik metrosu yapıldığı andan bu yana tarihin en büyük kalabalığını görüyor. Eskiden Kartal köprüsünde olan kalabalığın şimdide Pendik köprüsüne taşındığı görülüyor.


Pendik metrosu yapıldığı andan bu yana tarihin en büyük kalabalığını görüyor. Eskiden Kartal köprüsünde olan kalabalığın şimdide Pendik köprüsüne taşındığı görülüyor. Böyle bir denklemde metronun son durağındaki insan trafiğinin fazla olacağı tahmin edebiliyor ama durum böyle değildir. Bugün Pendik ve Maltepe arasında milyonlarca insan her gün çalışmak için karşıya geçiyor yada Anadolu yakasında çeşitli yerlere dağıtılıyor. Özellikle Pendik’in emlak bakımından ucuz olması, ulaşımının da iyi olmasından dolayı insanlar buralardan ev almayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca Pendik’te İstanbul’un çeşitli yerlerine olan dağılım çok daha fazla oluyor. Eğer sizde bu tür detayları merak ediyorsanız Pendik’te ki emlak fiyatlarına internet üzerinden bakabilirsiniz. Bundan 5 yıl önce 90 bin liraya alınan dairenin ederi şuan 400-500 bin civarındadır ki evin etrafındaki imkanlar fiyatı artıran en büyük etkenlerden oluyor. Bu anlamda yapılacak adımları da bu haberimizde dile getireceğiz.

PENDİK METROSUNDAN SONRA İNSANLAR İETT DURAĞINA AKIN EDİYOR

Pendik metrosundan sonra İETT durağına doğru akın eden vatandaşların neredeyse hepsi Ankara caddesi üzerinden Kurtköy yolunu takip eden otobüslere binerler. Otobüse bindikten sonra 2 durak sonra inen insan sayısı fazladır ama 20-30 durak sonra inen insan sayısı da bir hayli fazladır. Ayrı yönlere giden otobüslerle 5-10 dakikada bir gelen otobüsleri yanında aynı hatlardan otobüsler genelde 20-30 dakika arayla Pendik köprüsü otobüs durağından geçiyorlar. Haliyle durakta bekleyen insan sayısı yüzleri aşıyor. Bunda 4-5 dakikada bir çalışan metro serferlerinin de etkisi de bir hayli fazla oluyor. Yani 4-5 dakikada bir çalışan metro seferlerinden sonra 20-30 dakikada bir gelen otobüs hattından dolayı çok yoğun bir kalabalığın olduğunu söylemek doğru bir hareket olacaktır diyebiliriz. Konuyla ilgili olarak belediye önlemlerini alıyor ve iş çıkış saatlerine çok daha fazla sefer konuyor ama binlerce insanın ulaşımına sağlamakta kolay olmuyor.

İSTANBUL’DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA SAYGI YOK!

İstanbul’da metro, metrobüs, otobüs veya vapur gibi toplu ulaşım araçlarında insanlar birbirlerine saygı göstermiyorlar. Sadece bu değil birbirlerini saygı göstermedikleri gibi nefret ve kin dolu bakışlarla birbirlerine bakıyorlar. Hal böyle olunca ortaya çok kötü manzaralar çıkıyor. Metro istasyonlarında vagondan inemeyen insanlar, otobüs duraklarında yığın halinde otobüse binmek zorun kalan yaşlılar ve kadınlar, yarım saat boyunca saygısız ve kendini düşünen saygısız canlılar tarafından ezilerek metrobüse binen insanlardan dolayı duraklarda bekleyen insanlar gibi manzaralar artık çok fazla karşılaştığımız bir durum oluyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için metrodan çıkan insanlara alternatif olarak hat koyulması gerekiyor. Yani metro seferleri eğer 5 dakikada bir ise en az 10 dakikada bir otobüs hattı seferleri konulması bu alandaki kalabalığı azalatacak ve istif bir şekilde yapılan yolculuğu ortadan kaldıracaktır. Metro seferleri 10 dakika bir olursa çok daha fazla bir yığılma olacağı için nasıl bir çare bulunacağı bilinmiyor ama zaten kimse de yığın halde gitmekten şikayetçi görünmüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *