ÖSYM 2017 LYS sonuçlarını son dakika değiştirdi

ÖSYM bu sabah 11.00 itibarıyla LYS sonuçlarını güncellediğini duyurdu. Bu güncelleme ile birlikte yaklaşık 1400 kişinin yerleştirilmesi iptal edilirken 600 kadar adayın yerleştirilmesi güncellendi. ÖSYM hata yaptığını kabul ederek bütün adaylardan özür diledi.


Türkiye’de eğitim alanında yapılan değişikliklerde en önemlisi sınav sistemleri oluyor. Hem üniversiteye girişte hem de KPSS gibi önemli sınavlarda devlet memuru alımında büyük bir öneme sahip olan ÖSYM bu sabah saatlerinde yanlış bir hesaplama yaptığını duyurdu. Puanların yanlış hesaplamalarından dolayı birçok adayın kazandığı okul elbette değişti çünkü puanlara göre sıralamalarda da oldukça büyük bir değişiklik oldu. Bu durumun sonucunda elbette bazı olumsuz şeylerde olacaktır. ÖSYM’yi basında bu kadar çok yankı uyandırsa bile bu değişikliği yaparak sınava giren insanların haklarını koruması elbette bizi de çok mest etti. Geçtiğimiz sene yapılan DGS sınavında oldukça büyük değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerin sonucunda ise sınav 1 ay kadar geç açıklanmış ve öğrenciler okula 8 hafta geç başlamıştı. DGS ek terci sonuçlarına göre okullara gidenler ise tam 12 hafta okula geç başladılar.

YAKLAŞIK 1400 KİŞİNİN YERLEŞTİRİLMESİ İPTAL EDİLDİ

Bu sabah saatlerinde yapılan açıklamada yüzlerce adayın yerinin değiştirildiği açıklandı. ÖSYM, üniversite sınavıyla ilgili bir duyuru yayınlayarak bin 110 adayın ilan edilen yerleştirilmesi değiştiğini açıkladı. Bununla birlikte açıkta kalan bin 628 aday bir programa yerleştirildi ve aynı zamanda bin 448 adayın yerleştirilmesi iptal edildi. Bu açıklamadan sonra elbette okullara kayıt yaptırmaya gidecek öğrencilerin kendi okullarının değişip değişmediğini görmek için direkt olarak ÖSYM sayfasına geçiş yaptılar. Aday İşlemleri Sisteminde konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi yer aldı. Hemen yukarıda da söylediğimiz gibi yaklaşık olarak 1400 kişinin yerleştirilmesi iptal edildi. Bir okul kazandığını sistemde gören ama bu sabah baktığında yerleştiği okulu göremeyen 1400 kişinin sırtından soğuk terler döküldü. ÖSYM’nin bu hataları her sene yapması elbette binlerce öğrencinin mağdur olmasına neden oluyor. Bu değişiklik ile aynı zamanda 600 kadar kişide sevinçten havalara uçtu çünkü önceki sonuçlara göre yerleşemeyen birçok öğrencinin yerleştirilmesi yapıldı.

ÖSYM HATA YAPTIĞINI KABUL EDEREK DUYURU YAYINLADI

ÖSYM’nin yayınladığı duyuruda ‘08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir’ açıklamasına yer verildi. Sizde sınav ile ilgili geri bildirimde bulunmak istiyorsanız ÖSYM sitesinden bulabileceğiniz bir dilekçe ise direkt olarak Ankara’ya posta gönderebilirsiniz.

PTT ile sadece bir günde gönderdiğiniz dilekçe ÖSYM’nin ana binasına ulaşır. ÖSYM güncellenen sonuçların saat 11.00 itibarıyla açıklandığını da bir açıklamayla dile getirerek bütün öğrencilerden özür diledi. ÖSYM’nin güncellenen sonuçlar ile açıklamasında ‘Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.’ denildi.

GEÇEN SENE DGS SINAVINDA SİLGİ TOZLARI ÖSYM’NİN BAŞINA DERT OLMUŞTU

ÖSYM’nin geçen sene yapılan DGS sınavında da silgi tozundan dolayı şıkların okunamadığı ve işlemlerin manuel olarak yapıldığı söylenmişti. Şimdi ise milyonlarca adayın girdiği bu sınavda böyle bir hata yapması birçok öğrencinin ve ebeveynin tepkisi çekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *