Nem oranın zirveye vurduğu Türkiye’de hasta olmamak elde değil!

Ülkemizde son bir haftadır tam anlamıyla nem oranı zirveye çıktı ve İstanbul’da küresel ısınmanın dibi yaşanıyor. Gün içerisindeki nüfusu 20 milyona yaklaşan mega kent için metro en iyi tercih!


Ülkemizde son bir haftadır tam anlamıyla küresel ısınmanın dibi yaşanıyor. Birçok insanın nem oranına göre hareket etmesi son zamanlarda olağan bir şey haline geldi. Sabah işe gidenler veya akşam gelenler artık çok daha dikkatli hareket ederek terlememeye özen gösteriyorlar. Minibüslerde, otobüslerde veya diğer kara yolu toplu taşıma araçlarında kliması olmayanlar tam anlamıyla şok geçiriyor olabilirler. Bu gibi durumlarda sizde evden çıkmayı ve arabanızda klima yoksa kesinlikle dışarıda kalmamaya, trafikte kalmamaya özen gösterin. Güneş altında çalışan herkese Allah kolaylık versin diyerek haberimize devam ediyoruz. Türkiye’de her geçen gün nem oranı fazla oluyor. Dün %90’lara kadar ilerleyen nem bugünde aynı oranda devam ediyor. Dışarı çıkanda çıkmayan da oturduğu yerde su gibi oluyor. İnsanlar rahatlamak için ıslak mendiller, soğuk sular ile gölgede oturmaya çalışsa da nemin bu kadar yüksek olması maalesef hayatı olumsuz etkiliyor. İnsanları geçin çamaşırlar bile kurumuyor, kuruyan çamaşırlarda da yapışkan bir dokunuş sizleri bekliyor olacak.

NEMDEN KORUNMAK İÇİN KLİMALI ORTAMLARI TERCİH EDİN

Sıcakların zirveye ulaştığı bugünlerde hasta olmamak tam anlamıyla imkansız. Özellikle toplu taşıma araçlarında, evde veya iş yerinde soğuk ortamlarda olmaya özen gösterin. Bulunduğunuz yerin sıcaklığının 21-22 derecelerinde olması yeteri olacaktır ki bu sıcaklık değerlerinde çok rahat edecek ve aynı zamanda hasta olmayacaksınız. Kurban bayramı tatiline yaklaştığımız bu günlerde insanların sürekli olarak merak ettiği şeylerden birisi genel olarak klimalı ortamları aramak oluyor. Yani alışveriş merkezleri, belediyeler veya diğer klimalı kafeler insanların en çok merak ettiği şey olunca internet paketleri harcanmaya başlıyor. İster iş yerinde, isterse mahallede klimalı bir yer bulmak için internetten ünlü bir mekan arayan herkes nemden korunmak için oldukça heyecanlı bir duruş sergiliyorlar ki klimalı her türlü mekan genelde pahalı oluyor bunu da söyleyelim. Hasta olmamak için sıcakta oturup terlemek sonra rüzgar yemek yerine kısa süre konaklayacağınız pahalı mekanlar sırf klimalı olduğu için tercih edilebilir.

Türkiye’de sıcaklıklar devam ediyor ama bu sıcaklıklardan ve nemden en çok etkilenen kentlerin başında İstanbul geliyor. 15 milyondan fazla nüfusu ile ve günlük ziyaretçileri ile 20 milyona yakın nüfusuyla İstanbul’da günü geçirmek tam anlamıyla işkencedir. Özellikle minibüs hatlarını kullananlar yandı çünkü minibüs hatlarında şoförler klima açmıyorlar. Klimalar her yaz olduğu gibi bu yazda ya bozuk oluyor yada havalandırma açılıyor. Hiçbir zaman değişmedi. Hasta olmamak için sizde nemden korunun ve terlemeyin. Baş ağrısı olduğunda ise kısa bir dinlenme size çok iyi gelecektir. Nem oranının yüzde 90’lara kadar çıktığı bugünlerde kendinize iyi bakmaya özen gösterin yoksa 1 hafta veya 2 hafta kadar hasta kalmak bu nemli havada sizi çok daha zor bir duruma sokacaktır. Metro kullanmaya özen gösterin diyoruz çünkü metro oldukça serindir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *