Mahalle parklarındaki ses bütün sokakları kaplıyor

Mahalle parklarındaki eğlenme sesleri bütün sokakları kaplıyor ve evlerde oturmak bazen tam anlamıyla imkansız bir hale geliyor.


Bugün neredeyse İstanbul’da her mahallede ağaçlandırılmış oyun parkları var. Bu parklarda genelde insanların oturabileceği çim alanları, oturma alanları, spor yapma alanları, basketbol veya futbol sahaları, çocuk parkı ve yürüyüş alanları olur. Bu parklar bir nevi mahallenin sosyalleştiği alanlardan bir tanesi olur. Özellikle hafta sonları parklardaki insan oranı bir hayli artar ve bu kabalık hafta sonlarının geç saatlerine kadar devam eder. Eğer sizde park yakınında oturuyorsanız bu dediğimizi çok iyi anlayabilecek ve hemen akabinde bu seslerden rahatsız olduğunuzu söyleyeceksiniz. Bu anlamda herhangi bir kanun yok, yani parklardaki seslerden rahatsız olan insanlar maalesef cam kapatmak zorunda kalacaklar. Mahallelerde ortaya çıkan bu durumu konuşmak için size söyleyeceğimiz her şeyi sonuna kadar okuyun diyoruz çünkü bu anlamda profesyonel olarak değerlendirilmesi gereken şeylerden bir tanesi mahalle parklarına da bir saatin konulmasıyla alakalıdır. Bugün akşam bekçilerinin olduğu mahallerde sorunlar olmuyor ama park etrafında yaşam tam anlamıyla işkencedir.

YOLA VE PARKA UZAK YERDEN EV ALIN

Ev aldıktan sonra bu durum maalesef üzüyor. Her ne kadar bazı okuyucular çocukların oynadığı bu parklarda nasıl bir şikayet durumunun olacağını söyleseler de maalesef gerçeklere alışmak tam anlamıyla zordur. Eğer sizde bu tarz detayları merak ediyorsanız söylediğimiz her şeyi sonuna kadar okuyun. Çocuklar sabahlara kadar oyun oynamıyorlar orada çünkü bir süre sonra oradaki ses büyüklerin sesleriyle dolup taşıyor. Özellikle daha öncede söylediğimiz gibi Kapari Konutları’nda yaşam kalitesinin düşmesinin de sebebi bununla alakalıdır. Bir süre sonra sesten dolayı evde oturamaz bir hale geliyorsunuz. Evleriniz eğer ilk 3 kat içerisinde yer alıyorsa bu ses sizi rahatsız edecek ama yüksek katlarda oturuyorsanız bu evlerde oturmanın herhangi bir zararı olmayacaktır ki evin değerini de artıracaktır.

SES YALITIMI HER DAİREYE GEREKLİDİR

Ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ise ses yalıtımı olacaktır. Bugün ne kadar pahalı bir daire alırsanız alın maalesef kalitesizlik diz boyu olacaktır. Yandan, alttan veya üstten herhangi bir ses gelmesi çok normal bir durum olacaktır ki bu anlamda para harcamak yerine sizde çok rahat bir şekilde ses yalıtımı yaptırabilirsiniz. Ses yalıtımı olmayan evde sıkıntı diz boyu olur çünkü yan tarafın gülme sesleri, üst katın çocuk sesleri, alt kattaki bitmeyen inşaat sürekli olarak rahatsız edecektir. Bu yüzden sizde ev masraflarınıza ses montajı fiyatlarını da dahil edin ve fiyatlarınızı böyle hesaplayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *