LYS yerleştirme sonuçlarıyla binlerce öğrenci şehir değiştirecek

LYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite öğrencilerin yüzde 60 veya 70’lik kısmı şehir değiştirerek yeni bir hayata adım atıyorlar.


Türkiye’de her yıl yapılan üniversite sonuçlarına göre birçok öğrenci yeni okullarına başlamak için tam anlamıyla birbirleriyle yarışıyorlar. Ülkemizde YGS ve LYS sınavı olmak üzere iki aşamalı olarak yapılan üniversiteye giriş ve yerleştirme sonuçları geçtiğimiz saatlerde açıklandı. Türkiye’de oldukça büyük bir katılımın olduğu bu sınavlar her sene iki aşamalı olarak yapılıyor. ÖSYM önderliğinde yapılan bu sınavların ismi YGS ve LYS’dir. İlk olarak YGS’ye giren öğrenciler belli bir barajı geçtikten sonra LYS sınavı ile ilgili kaynaklarını çalışmaya devam ediyorlar. Genel olarak YGS sınavı Okul devam ederken yapılan bir sınavdır. Bu sınav yapıldıktan sonra öğrenciler okula devam ederken aynı zamanda LYS sınavına hazırlananlar. LYS sınavına hazırlanan öğrencilere genel olarak bazı okullar izin verirken bazı okullar okullarda ders çalıştırmayı sürdürüyorlar. Bu sene milyonlarca öğrencinin girdiği Bu sınavda yaklaşık olarak 600 bin kadar öğrenci üniversitelere yerleştirildi. Bunun akabinde boş kalan yüz binlerce kontenjan var. Öğrenciler kesin kayıtlarını yaptırdıktan sonra tekrar olarak ek yerleştirme adı altında kayıtlar başlayacak. Bu kayıtlar de yapıldıktan sonra kesin olarak örgün eğitim başlıyor.

ÜNİVERSİTE KESİN KAYITLARI İÇİN OKULLARIN SİTESİNE BAKIN

Üniversiteler kesin kayıtlarına çok yakında başlayacak. Sizde okulların sitesine bakarak kesin kayıtlar ile ilgili olarak ayrıntıları öğrenerek fakültelere giderek kayıtlara bakın. Bu kayıtlara baktığınızda ise tam anlamıyla kayıt fakültelerin öğrenciler işlerinde yapılacak. Üniversitelerin kesin kayıt kılavuzlarında istenilen belgeler ve tarihler yazıyor. Bu bilgilere bakarak kayıt olmak mümkündür. Eğer kayıt olmayacaksanız sizde bir sene daha sınava hazırlanacaksınız ki bu sizi çok daha fazla stres yapacaktır. Sınav stresi ayrı olduğu gibi sonuçları bekleme stresi de bir hayli fazladır. Üniversitelerin kesin kayıt tarihlerini öğrenmek için yapılması gerekenleri böylece ele almış olduk. Konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi bu haber altından internetajans.net editörlerine sorabilirsiniz. Okullarda kayıtlar yapıldıktan sonra örgün eğitim bayram tatilinden sonra başlayacak. Türkiye’nin en iyi okullarına giren bütün öğrencilere gönülden başarılar diliyoruz. Yaklaşık olarak 5 yıllık bir eğitim onları bekliyor.

ÜNİVERSİTE BİTTİKTEN SONRA SINAVLAR TEKRAR BAŞLIYOR

Birçok öğrencinin şuan aklındaki en önemli şeylerden birisi elbette sınav heyecanıdır. Oldukça stresli yılları geride bırakan birçok öğrenci artık 5 yıl boyunca çok önemli bir sınava girmeyeceği için kendilerini çok rahat hissedecek ve elbette sosyal hayatlarına çok daha yoğun bir şekilde konsantre olacaklar. Üniversitelerde kampüs hayatı yaşamak çok ayrı bir deneyim olduğu için bütün üniversitelilere buradan keyif dolu dakikalar yaşarken ders çalışmak içinde vakit ayırmaları gerektiğini söylüyoruz. Özellikle kampüsleriyle ünlü İTÜ, YTÜ ve Boğaziçi üniversitelerine giren birçok adayı çok daha ayrı bir deneyim bekliyor. Üniversiteler Eylül ayının 2. haftası örgün eğitime başlayacaklar. Sizde örgün eğitime kayıttan sonra tatil yapma imkanına tekrar sahip olacaksanız. Bayram tatilinde tam olarak rahatlayın çünkü sizi yarıyıl tatiline kadar uzun bir zaman bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *