KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Öğrencilerin beklediği haber

2017 LYS sonuçlarına göre üniversitelere yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası şehir değiştirerek üniversite okuyacaklar. KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağını merak eden binlerce aday bu haberimizden başvuru tarihlerini görebilirler.


LYS sonuçlarına göre yüz binlerce öğrenci bu sene üniversite eğitimine başlıyor. Türkiye’de neredeyse her şehirde üniversitede var ve mega şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerimizde de üniversitelerin sayısı 50’ye kadar ulaşıyor. Özel üniversitelerle birlikte bu sayının çok daha fazlasına ulaşılabilir diye tahmin ediyoruz. KYK ile birlikte üniversiteler yerleşen öğrencilerden bazıları kendilerine kalacak yer bulmuş olacak. Uygun fiyatlara yurtlarda kalabileceğiniz gibi aynı zamanda, ucuz yemek deneyiminden yararlanabileceksiniz. İstanbul gibi şehirlerde KYK yurtlarının sayısı her geçen gün artıyor ama öğrenci sayısınında da büyük bir artış olduğu için yurtlara yerleşemeyen yine binlerce öğrenci oluyor. Bu sene KYK başvuruları 14 Ağustos Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Okullara kayıt yaptıran öğrenciler çok kısa sürede okula başlayacaklar ama hazırlık okuyacak öğrenciler için önceden bir sınav yapılacak. Yıldız Teknik Üniversitesi 22 Ağustos tarihinde İngilizce Yeterlilik Sınavı yapacağını duyurdu. Öğrenciler yurtlara yerleşmese bile bu sınav için okula girmek zorunda kalacaklar.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YURT BAŞVURUSU YAPILACAK

Yurt başvurusu yapmak için önceden kuruma bir başvuru formu vermek gerekiyordu. Sonrasında başvurular internetten üzerinden olmaya başlandı ve artık nihayet öğrenciler yerlerinden kıpırdamadan e-devlet üzerinden KYK başvuru yapabilecekler. Akıllı telefonlara indirebileceğiniz e-devlet uygulaması üzerinden sizde KYK yurt başvurusu yapabileceksiniz. Üniversiteyi kazanan ve yeni bir hayata adım atacak öğrencilerin barınmak için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular 20 Ağustos saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapılacak. E-devlet üzerinden yapılacak bu başvurular herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek. Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgi http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinde bulunan “Başvuru Kılavuzu”ndan alınabilecek. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının hemen akabinde ise bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine e-devlet üzerinden değiştirebileceği gibi bu bilgileriyle başvurularına yapabileceklerdir.

ÖRGÜN EĞİTİME DEVAM EDEN HERKES BAŞVURU YAPABİLECEK

Örgün eğitime devam eden bütün öğrencilerin KYK yurt başvurusu yapabileceğini söyleyelim. Yurt değiştirmek için sizinde dilekçe yazmanız gerekiyor ve bunun için için internetten herhangi bir başvuru yapamıyorsunuz. Eğer sizde şehir içinde KYK yurtları arasında geçiş yapmak istiyorsanız bunu dilekçe ile yapabileceksiniz fakat daha önce yurda çıkmayan ama bu sene yurtta kalmak isteyen birçok insan e-devlet üzerinden başvuru yapabilecekler. Yurt başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre yapılacağı ve bu bilgiler değerlendirileceği için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor ki bu alanda yardım için e-devlet yardım sayfasından detayları kontrol edebilirsiniz. Öğrenim bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mahalle parklarındaki ses bütün sokakları kaplıyor

Mahalle parklarındaki eğlenme sesleri bütün sokakları kaplıyor ve evlerde oturmak bazen tam anlamıyla imkansız bir hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir