Kadıköy’ün rock sahnesi 18 yaşında kepenk indirdi

1999 yılından beri birçok ünlü rock müzik grubunun sahne almasıyla ünlenen Kadıköy’ün en çok sevilen mekanı Shaft kapandı. Haberi duyan Kadıköy’lü rockçılar bu duruma isyan ettiler.


Kadıköy’ün 1999 yılında açılan ve geçtiğimiz günlerde kepenk indiren en eski ve ünlü rock mekanı Shaft Club artık yok. 1999 yılında, yani rock müziğin patladığı yıllarda, müziklerin halen kasetlerden çalındığı yıllarda, insanların müziği canlı olarak dinlemek için böbrek sattığı yılda büyük bir heyecanla açılan Shaft ‘para kazanamıyoruz’ bahanesiyle mekanı kapatma kararı aldı. Yeni sahibinin mekanı nasıl değerlendireceği çok merak ediliyor ama mekanın sakinleri oradan geçerken oradaki anılarını hatırlayacak diye düşünüyoruz. Veda günü ise Acil Servis isimli profesyonel bir rock grubu sahne aldı. O gün o mükemmel mekanda, alt katta tam ortada bulunan kolon kadar yalnız hissettik kendimizi çünkü Kadıköy’de artık gidilecek bir mekan kalmadı.

HER TARAF TİCARETHANE İLE DOLDU!

Meşhur barlar sokağında birçok mekan açılıyor ve kapanıyor ama Shaft’ın başına böyle bir şeyin geleceğini tahmin bile etmiyorduk. En ünlü grupların sahnesinde müzik yaparak yüzlerce insanı terlettiğini biliyoruz. Shaft birçok çiftin buluşma mekanı olduğu gibi aynı zamanda 90’lı yıllardan beri yaşayan tek mekan olarak biliniyordu. Rock n Roll efsaneleri ile müzikle tanışan birçok genç ve profesyonel grup burada sahne alıyordu. Özellikle Selim Işık ve 80 Kalibre konserlerinde mekanda adım atacak yer olmuyordu. Dışarıdaki o uzun sandalyelerde oturup sohbet ettiğimiz günleri hatırlayacağız. Rock müzik yapıyoruz diyen arabesk rapçiler yüzünden bu tür yaşayan mekanlar kapanıyor.

ROCK’N ROLL ASLA ÖLMEYECEK

Bir amerikan efsanesi olarak bilinen Rock’n Roll bir zamanların trend olan müzikleri arasında yer alıyordu. Özellikle 90’lı yıllarda herkes bir Rock’n Roll olmak için az deneme yapmadılar. Birçok grup bunu başarırken bazı gruplar harcadıkları bütçe ile kaldılar. Bizim için rock müzik asla ölmeyecek. Evet Shaft yeni dünyaya daha fazla ayak uyduramadı ve mekanı kapattı ama biz bu kadar pes etmeyeceğiz. Open Stage konseptiyle Türkiye’nin her yerinden gelen gruplara konser yapma imkanı sunan Shaft bünyesinde müzik yapan birçok yabancı gurubunda olduğunu hatırlatalım. Başka bir zaman, başka bir mekanda headbang yaparken görüşmek üzere diyerek haberimizi sonlandırıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *