İstanbul şehirler arası otobüslerin istilasına uğruyor

İstanbul’da trafik başladı ve trafiğin sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak merak edilenleri bu haberimizde sizlere açıklıyoruz.


İstanbul’da trafik beklenenden çok daha erkenden başladı. Bu trafikten dolayı rutin yaşamına devam edenler sadece ana yollarda değil ara yollarda da yoğun bir trafik ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu duruma göre en çok merak edilen konu trafiğin ne zaman biteceği oluyor. Trafiğin hafta sonu boyunca devam etmesi bekleniyor ki Salı günü yine bir trafik yoğunluğu bekleniyor. Tam 10 gün sürecek olan bu tatil boyunca turizm sektörüne doping etkisi yapılacak ve insanlar belkide son yaz tatillerini yapacaklar. İstanbul’da tatil yapacakları ise milyonlarca insanın şehri terk etmesine rağmen yine de muhteşem bir kabalık bekliyor. Özellikle toplu taşıma kullanacak insanları yoğun bir kabalalık bekliyor ki bu sıcakta metro ile metrobüslerin kullanması tavsiye ediliyor çünkü diğer otobüslerde klima açılmaması genel bir sorundur. Özellikle dolmuş, minibüslerde bu tür davranışların olması ülkemizdeki kurallara uyulmadığına ve insanların yaşamlarına saygı gösterilmediğinin en büyük kanıtıdır. İstanbul’da devam eden bu trafiğin şuan yüzde 50’lerde olduğunu görüyoruz ama 1-2 saat içerisinde zirveye çıkacağını düşünüyoruz ve trafik sabah saatlerine kadar devam edecek.

OTOBÜS GARLARINDAN SONRA YENİ BİR AKIM: KÖPRÜ ALTI

Eskiden İstanbul’dan geçecek olan otobüsler istediği köprüyü kullanarak iki yaka arasında geçiş yapabiliyorlardı ama artık bu durum büyük bir güncelleme ile değişiklik gösterdi. Artık kamyon, tır, otobüs ve ağır vasıta araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmak zorunda kalacaklar. Fakat kuralların bu denli ağır olması otobüs sürücülerine yine de E-5’e atıyor. Esenler garından kalkan bir otobüs genelde Kozyatağı sonrasında köprü altlarından veya yol kenarlarından yolcu almaya devam ediyorlar. Bu durum sonucunda ise elbette trafik yine durgun bile hale geliyor. Bu hem yakıt masrafı hem de uzun süren bir yolculuğa hitap ediyor ama şirketler yolcu alıp para kazanmak için E-5 e girmek zorunda hissediyorlar. Özellikle Pendik tarafında İstanbul’un çıkış noktalarında trafik çok ama çok yoğun bir yol alıyor. 2 şeride kadar düşen D-100’e yanyoldan katkıda olduğu için trafik çekinilmez bir hal alıyor.

OTOBÜS SÜRÜCÜLERİNDEN YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ İSYANI

Geçtiğimiz zamanlarda yapılan bir basın toplantısı yapan sektör temsilcileri bir araya geldi ve otobüslerin yeni köprüden geçişleriyle ilgili olarak konuştu.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Başkanı Mustafa Yıldırım, “Ulaşımı insanlar için eziyet, bizim için maliyete dönüştürmemeleri lazım. Ulaşım literatüründe bir terim vardır: ‘Yolların araç değil, insan taşıması lazım’. Zorlamayla beraber 3. Köprüyü kullanıyoruz. Cumhurbaşkanımız da sektörümü iyi biliyor. Bu insanlara İstanbullulara, İstanbul’un misaffirlerine bu eziyeti yapmasınlar. Toplu taşıma yapan otobüslerimizin hızlı bir şekilde orada geçmesi lazım” diye açıklama yaptı. Bu açıklamanın akabinde ise bahsi geçen durumla ilgili bir güncelleştirme yaşanmadı ve otobüsler Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanarak iki yaka arasındaki geçişi sağlamak zorundadırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *