İstanbul’da geçmişteki gibi bekçilik dönemi başlıyor

İstanbul’da başlayacak yeni bekçilik dönemi için adaylar sabırsızlıkla bekleniyordu. Artık heyecan sona erdi ve bekçi olacaklar için görev başladı.


İstanbul’da başlayacak yeni bekçilik dönemi için adaylar sabırsızlıkla bekleniyordu. Artık heyecan sona erdi ve bekçi olacaklar için görev başladı. Geçtiğimiz günlerde göreve başlayan birçok bekçinin üniforması da böylece belli olmuş oldu. Üniformalar kahverengi bir gömlek ile birlikte aynı renk pantolondan oluşuyor. Bahsi geçen kıyafetlerin arasında elbette büyük bir renk tonu var. Bekçilerin bazıları sabah görev yapacak, bazıları da akşam görev yapacaklar. Bekçilerin olduğu mahallelerde her türlü sorunun önüne geçilmesi bekleniyor. Şuan uygulama bütün mahallerde yapılmayacak ama olumlu sonuç alınırsa birçok beldede yapılacağı tahmin ediliyor. Bekçilerin armaları ise tıpkı polislerin taktığı gibi bir yamadan oluşuyor ama tek farkı ‘polis’ yerine ‘bekçi’ yazması oluyor. Bekçilerin görevleri, yapması gerekenleri ve haklarını da bu haberimizde ele alacağız. Geçtiğimiz günlerde teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Harekat polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilerek konu hakkında profesyonel olmaları sağlandı. İstanbul’da birçok mahallede silahlı bekçiler artık görev yapacaklar.

GECELERİ EMNİYETİ İEM BEKÇİLERİ DEVRALIYOR!

Gelen bilgilere göre bekçiler ilk olarak polis eşliğinde göreve başlayacaklar. Güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek olan bekçilerin kısa süreliğine polislerle devriye yapması bekleniyor. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçilerin görev yerlerinde bazı zamanlar değişik olacağı gibi az öncede belirttiğimiz gibi ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacaklar. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutmaya başlayacaklar. Eğitimi süren 136 ve şuan eğitim dahil diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçinin işlemleri bitince onlarda başka çarşılarda ve mahallerde görev alacaklar. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Gayrettepe’deki biriminde, 386 bekçinin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan daha meslekte taze bekçilere hitap etti. Çalışkan bekçilere oldukça önemli öğütlerde bulundu.

İEM MÜDÜRÜ MUSTAFA ÇALIŞKAN’DAN BEKÇİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, geçmişte mahallelerde nöbet tutan bekçilerin önemli görevler ifa ettiklerini ile getirdi. Gece nöbet tuttukları mahallelerde güvenilir görüldüklerini ve esnaf başta olmak üzere herkes tarafından çok sevildiklerini söyledi. Dolayısıyla İstanbul’da iş başı yapacak bekçilerin bu anlamda güvenilir olması, işlerini en iyi şekilde, saygılı bir şekilde yapmaları en çok beklenilen şeyler arasında bulunuyor.  İstanbul iş başı yapacak yeni bekçilere “Gece Kartalları” ismini taktıklarını dile getiren İstanbul Emniyet müdürü, “Bu isim İstanbul’a hastır. Kendi aramızda sizlere ‘Gece Kartalları’ diye hitap edeceğiz. Gece Kartallarını topluma kabul ettireceğiz, sevdireceğiz. Bu sistemle topluma güven aşılayacağız. Yeni bir güç, yeni bir enerji. Bunu topluma kabul ettirip sevdirmek sizin ve bizim elimizde.” diyerek güvenin ne adar önemli olduğunu da vurguladı.

SİLAHINIZI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİN

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın bir diğer önemli açıklaması ise silah anlamındadır. Bekçilere  “Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin” uyarısını yapan Emniyet müdürü görev yapacak bekçilere şu tavsiyelerde bulundu: “Kanuni hakkınız doğduğunda, yetkiniz ne ise kullanmakta hiç tereddüt etmeyin. Mevzuatı iyi bilin. Mevzuatı iyi bilirseniz, öz güveniniz daha yüksek olur. Dolayısıyla biraz okuyacak ve biraz yoğunlaşacaksınız. İyi niyetli olursanız hiçbir sıkıntı yaşamadan çok güzel görev yaparsınız. Kılık, kıyafetiniz, hitabınız, gelişiniz, gidişiniz her şeyinizi çok iyi kontrol edin. Şu anda herkes sizi seyredecek. Dikkatle bakacaklar. Biz ve devlet, vatandaşa, halka hizmet için varız.

300’DEN FAZLA BEKÇİ GÖREVE BAŞLADI

300’den fazla bekçi göreve başladı ve akşamları polis eşliğinde görevlerini yerine getiriyorlar. Çok yakında iki kişi olarak mahallede devriye atacakları zamanlarda gelecek. Vatandaşın bekçilere olan tepkisi ve ilgisi oldukça merak ediliyor. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’da zaten bu konuya vurgulayarak, bekçilerin saygılı olması gerektiğini ve vatandaşa iyi davranmasını gerektiğini üstüne basa basa söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *