İnstagram artık yapay zeka ile çalışacak

Facebook’un satın aldığı yeni nesil sosyal paylaşım platformu İnstagram’ın durdurulamaz başarına engel olabilecek kötü yorumlar için özel bir yapay zeka yazılımı kullanılmaya başlandı.


Ünlü sosyal paylaşım sitesinden birisi olan İnstagram’da yenilikler bitmiyor. Şimdi gelecek güncelleme ile birlikte kullanıcıların oldukça büyük bir sorunu ortadan kalkacak. Yeni güncelleme ile birlikte İnstagram artık yapay zeka ile kötü yorumları ve fake hesapları silip yok edecek. Elbette bazı sorunların çıkmasına da sebep olabilecek bu güncellemede ilk olarak sadece yorumların yapay zekaya açılması bekleniyor. Yani küfür, hakaret ve benzeri yorumlarda bulunulduğunda anlayacak ve yorumu anında yok edecek bir zekadan bahsediyoruz. Gelecek ilk güncellemenin bu yönde olacağı tahmin ediliyor.

KÖTÜ YORUMLARI ENGELLEMEK İÇİN BAŞKA YOL BULUNAMADI

Özellikle milyonlarca takipçisi bulunan ünlü insanlara gelen kötü yorumları engellemek için başka bir yol bulamayan İnstagram yönetimi son zamanların en çok konuşulan güncellemesini çok yakında gerçekleştirecek. Instagram’ın çok konuşulan karizmatik CEO’su Kevin Systrom, resmi blog ile paylaştığı makalede yeni güncellemenin bir kısmını yayınladıklarını ama henüz bitmediğini, yapay zekanın kötü yorumları, spamları ve zararlı içerikleri tespit edip yok edeceğini söyledi.

DEEPTEXT İNSTAGRAM’IN KAHRAMANI OLDU

Facebook’un yorumlar için geliştirdiği özel yapay zeka yazılımı olan DeppText artık İnstagram içinde kullanılıyor. Zaten yıllar önce İnstagram’ı satın alan Facebook kendi yazılımlarını bu sitede kullanacağının sinyalini vermişti. Hikayeler ve etiketlemeler verilen sinyallerle gelecek özellikler oldu. Beta olarak kullanılmaya başlanılan bu yapay zeka robotunun kalıcı mı yoksa geçici mi bir önlem olacağı aylar süren denemenin sonucunda belli olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *