Hyundai IONIQ elektrikli araçların ekonomiği olacak!

Hyundai IONIQ modeli ile birlikte elektrikli araç teknolojisinde bir çığır atılacak. Materyal bir tasarıma sahip olan yeni model aracın yakıt cimrisi olduğu söyleniyor.


Hyundai, dizel ve benzinli modeller yanında yeni ürettiği aracı ile birlikte ailesine elektrikli bir model olan IONIQ adlı aracını eklemiştir. Bu modelle piyasada elektrik araçlara farklı boyut kazandıran bu model adından fazlasıyla söz ettirmiş durumdadır. Az yakmasıyla ve elektrikli olmasıyla birlikte İstanbul trafiğinde bile bedava turlar atabilirsiniz. Elektrikli olmasına rağmen performans bakımından oldukça iyi olması dikkatleri üzerinde topluyor. Elektrikli araçların üretilmesi yanında, elektrik istasyonlarının az olması elektrikli araçlara yöneltmeye biraz çekindiriyor.

Benzin ve dizel fiyatlarının son zamanlardaki bu aşırı fiyatları insanların ceplerini yakıyor.
Akaryakıtların fiyatlarının yanında, araçlarında yüksek fiyatta olmasıyla birlikte insanlar ikinci el
araçlara ve elektrikli araçlara yönelmiş durumdadır. Her ne kadar elektrikli araçlarında fiyatları yüksek seviyelerde olsa da, gelişmiş teknolojiler sayesinde yakıt konusunda tasarruf ve elektriğin pahalı olmaması bu tür araçlara yöneltmeyi sağlıyor.

IONIQ İLE HIZ TESTİ BAŞARILI SONUÇLANDI

Hyundai IONIQ Hybrid, Amerika'nın bir eyaletinde, kurumuş tuz gölü üzerinde yapılan testlerde 254 km/s hıza ulaşmıştır. Çok geniş bir bölgeyi kaplayan bu tuz gölünde gerçekleşen hız testi için özel olarak geliştirilen IONIQ, en yüksek hızlara çıkabilmek aracın dış tasarımında aerodinamik için değişimler olmuştur. Tampon altına yerleştirilen parça ile araçta kullanılan özel süspansiyonlar sayesinde, orijinal yüksekliğe göre daha alçak görünüme sahip olmuştur. Yüksek hız için yapılan diğer bir şey ise araç içinden çıkartılan şeyler olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *