Hacıosman Yenikapı metrosuna fabrika çıkışı araçlar geldi

Hacıosman Yenikapı metrosuna yepyeni sıfır kilometre araçlar geliyor. İç ve dış tasarımları tamamen yenilenen yeni metro araçlarının sürücüsüz kullanma gibi avantajları da bulunuyor.


İstanbul’da vatandaşların metroya olan ilgisi devam ediyor. Artık neredeyse kimse otobüs kullanmıyor diyebiliriz ki Avrupa yakasında günde milyonlarca yolcu taşıma kapasitesine sahip olan metrobüs hatlarını bu haberimize dahil etmiyoruz çünkü metrobüs Avrupa yakasının en çok kullanılan ulaşım araçlarındandır. Metro hatları yapılmaya devam ediliyor ama var olan metro hatlarına da el atılmaya devam ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi düzenlenen tören ile birlikte yeni araçları metro hattına indirdi. Yeni metro araçları gerçekten de çok ama çok muhteşem tasarıma sahip olduğu gibi iç dizayn muhteşem bir olaya sahip olacaktır.

Başkan Kadir Topbaş yeni sürücüsüz vagonlar hakkında açıklama yaptı ve bu yıl bütün yeni vagonların raylara ineceğini söyledi. 2017 Aralık ayına gelindiğinde vagon teslimatının biteceğini ve sistemde 160 vagonun hazır bir şekilde çalışır durumda olacağını dile getirdi. Sahur vakti raylara inen sürücüsüz vagonlarla ilgili olarak, “Bu sistemle 450 bin yolcu burayı kullanmış olabilecek. Araçların tamamen her birinde yangın testleri yapıldı. En ileri otomasyona sahip olduğunu söylüyorum ve üzerlerinde varış göstergeleri var kaç dakika sonra nerede olacağını gösterecek. Bu sistemi İstanbul’da zamanı iyi kullanabilmek için özellikle raylı sistemlerde, metrolar ve toplu taşıma sistemlerinde bunu önemsiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *