Güzelhisar vapuru 1987’de son seferini yaptı

1980’lerde vapur seyahatleri belkide İstanbul’da gençler tarafından en çok sevilen şeylerden bir tanesiydi ve sürekli olarak deniz yolu tercih ediliyordu. 1987’de son seferini yapan vapurun detayları haberde yer alıyor.


1980’lerde vapur seyahatleri belkide İstanbul’da gençler tarafından en çok sevilen şeylerden bir tanesiydi ve sürekli olarak deniz yolu tercih ediliyordu. İstanbul’da lüks sahil kesimleri aslında bu sayede oluştu diyebiliriz. İstanbul’da yapılan vapur seferleri günden güne arttı ama aralarında bazı vapurlar gerçekten de muhteşem bir görsellikte ve güzellikte idi. Kömür ile çalışan ve muhteşem bir görsel zevke sahip olan Güzelhisar birçok kişinin binmek için paralar biriktirdiği vapurlar arasındaydı.

1987 yılında yine bir gün Üsküdar’dan yola çıkarken son seferini yapan Güzelhisar halen hatıralarımızda yer almaktadır. Orhan Pamuk’un efsanevi şiirlerini hatırlatan bu vapur gerçekten de muhteşem bir görsellikte idi. İstanbul halkı sabahları ve akşamları bu vapur ile sefa yapardı. Vapurdan ziyade aslında huzur aracıydı diyebiliriz. Son seferine çıktığı gün hiç kimse bunun farkında değildi ve normalde olduğu gibi çaylarını alıp başladılar sohbete ama artık bu vapur denizden çekiliyordu.

İLK ÖNCE HURDALIĞA ÇIKTI VE SONRA PARÇALANDI

1911 yılında yapılan ve denize inen bu muhteşem vapur tarihe karşı koyamadı ve küllerine ayrıldı. Bunun hemen akabinde birçok gazete ve yazar duruma tepki gösterse de herhangi bir değişiklik olmadı. Şuan olsaydı ünlü insanların bindiği ve bir yudum çay alıp, karper ile simitlerini yediği bu vapuru görebilecektik. Barbaros Hayrettin Paşa iskelesinin aşığı olan bu muhteşem vapurun son günü, tıpkı denize indiği ilk gün gibi habersiz ve hüzünlüydü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *