Güncel fındık fiyatları ile ilgili flaş haber! 2017 yılında artış var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba katıldığı bir toplantıda fındık fiyatlarıyla ilgili bilgi verdi. 2017 güncel fındık fiyatları ne olacak gerçekten de merak ediliyor.


Fındık fiyatlarıyla ilgili olarak merak edilen en önemli şeylerden birisi genelde fındığın kilogram satış fiyatı oluyor. Fındık fiyatları özellikle Karadeniz’de çok önemlidir çünkü fındık fiyatlarını çiftçi çok yakından takip ediyor. Geçen sene çok düşük olan fındık fiyatlarının bu sene çok daha yüksek olması bekleniyor çünkü geçtiğimiz seneden kalan fındıklarla birlikte tonlarca taze fındık satılmak için hazır bekleniyor. Eğer sizde Fındık üretiyorsanız elbette fındık fiyatlarını yakından takip ediyorsunuzdur ki bu anlamda fındık fiyatlarını merak edenler için de bu haberimizi hazırladık. Bakan’dan gelen açıklamaya göre fındık fiyatlarında olumlu bir sonucun olması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Tarım sektörü değerlendirme toplantısı” katıldı ve bu toplantıda gündeme dair oldukça önemli açıklamalar yapıldı. Fındık fiyatlarına değinen Fakıbaba çiftçiyi yakından ilgilendiren haberi kamuoyu ile paylaştı.

GEÇEN SENE YAŞANANLAR BU SENE DE YAŞANABİLİR

Geçen sene fındık fiyatlarına takip eden şehirler arasında Giresun hariç herkes tam anlamıyla hüsranla karşılaştı çünkü fındığın kilogram fiyatı 7 ile 8 lira arasındaydı. Giresun’da fındık kilogram fiyatı tam 10.5 liraydı ama diğer illerde fındığın üretilme oranına göre fiyat veriliyordu ama elbette şehir şehir fındık kalitesi de bu durumu etkiliyordu. Bu biraz saçmalık oluyor çünkü topraktan ziyade çiftçinin ürününe ne kadar baktığı fındığın fiyatını yakından ilgilendiriyor. Borsanın bu sene 8.5 lira gibi bir rakam açıklaması üzerine bakan duruma el attığını söyledi. Bu sene güncel fındık fiyatları 10 liranın üzerinde olması bekleniyor ama henüz bir hareket yok. Konuyla ilgili olarak detaylı bilgiyi bu haberimizde sizlerle paylaşacağız ki bunun içinde oldukça büyük çalışmalar yapıyoruz.

FAKIBABA FINDIK FİYATLARINA EL ATTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba fındık fiyatlarıyla ilgili olarak katıldığı toplantıda şu açıklamayı yaptı: “Biz fındık fiyatlarını saati saatine takip ediyorduk. Bu Ahmet Fakıbaba’nın vermiş olduğu bir karar değil, bu bir ekip olayı ama zamanında ve yerinde. Çünkü neydi? 420 bin ton 2016 rekoltesi vardı. Doğrudur, yükselme vardır rekoltede ama böyle 7-8 liraya kadar düşecek bir fiyatın olmaması gerekirdi. Bu bağlamda biz geçen sene vermiş olduğumuz leon fındıkta 10 lira, Giresun’da 10,5 lirayı verdik, çiftçilerimizin mağdur duruma düşmemesi için. Çünkü dünya rekoltesi 900 bin ton. Biz de artarken dünyada artmadı, olayı takip ediyoruz. O zaman belirleyici ihraç edici ülke kimdir, Türkiye’dir. Türkiye’nin bunun hakkını vermesi gerekirdi. Onun için fiyatımızı açıkladık ama dün borsanın 8,5 lira fiyat açıkladığını duyar duymaz olaya el koyduk ve şu anda da soruşturma halindedir. Hiç anlamasız, hiçbir dayanağı olmayan şekilde bir fiyat açıklaması. Normal fiyat, seyrinde devam ediyor. Biz alımlarımıza devam ediyoruz. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. Allah’ın izniyle de üretici de mutlu olacaktır, alan da mutlu olacaktır. Biz demiyoruz ki alan mutsuz olsun. Her iki tarafın da kazandığı ama üreticinin mağdur edilmediği, tekelleştirilmeyen bir ortamı kurmak Tarım Bakanlığı olarak bizim görevimizdi. Biz de bunu yaptık diye düşünüyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *