Google AB tarafından rekor cezaya tabi tutuldu

Dünya arama motoru devi Google’ye alışveriş aramalarında küçük çaplı şirketleri geride bıraktığı iddiasıyla rekor bir ceza kesildi. Cezanın akabinde kulislere giren konu Google arama motorunun bazı ülkelerde yasaklanıp yasaklanmayacağı oldu.


Avrupa Komisyonu Google’ye rekor bir ceza verdi. Amerika ile AB arasındaki rekabet her geçen gün kızışıyor. AB’nin hedef tahtasında ilk olarak Apple vardı. O zamanların rekor cezası Apple’a verilmişti ama şimdi yeni bir rekor kırıldı ve AB dünya devi Google’ye yaklaşık 2.5 milyar euro ceza verdi. Gerekçe olarak ise rekabet kurallarını ihlal ettiğini gösterdi. Google’den bu duruma henüz bir cevap gelmedi ama olaya hükumetin el atması gerekiyor. Dudak uçuklatan bu cezaya ek olarak bazı önlemlerin alınması gerekiyor çünkü Avrupa Komisyonu bunu ilk defa yapmıyor.

APPLE VERGİLERDEN CEZA ALMIŞTI

Dünya teknoloji devleri arasında bulunan Apple ise AB’ye göre vergi kaçırmaktan ceza almıştı. Şirketin finans işlemleri Amerika’dan değil İrlanda’dan yapılıyor. Bunu yanlış bulan AB hemen cezayı kesmişti ve hemen akabinde Amerika’da faaliyet gösteren Avrupa şirketlerinde rekor cezalar kesilmişti. Şimdi sıra Google’ye geldi. Alışveriş sektöründe haksız rekabete girdiği iddia edilen Google’a kesilen bizi de çok şaşırttı.

Kararda yazılanlara göre şirket arama sonuçlarında küçük çaplı rakiplerini saf dışı bırakarak alışverişte rekabet kurallarını ihlal ediyor. Google yönetiminden henüz bir açıklama yapılmadı ama cezanın ödenmeyeceği tahmin ediliyor çünkü bu rakam gerçekten de oldukça büyük bir rakamdır. Dudak uçuklatan bu rakama karşı şirketin atacağı hamleler çok merak ediliyor. Dünya devi arama motoru Google’ın cezayı ödememesi durumunda bazı ülkelerde yasaklanabileceği iddiasının nasıl yön bulacağı da teknoloji tutkunlarının merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *