Game of Thrones hırsızları yeni bölümler için fidye istiyor

Dünyanın en çok bütçeyle izlenen filmi Game of Thrones’un son bölümleri hackerlar tarafından geçtiğimiz günlerde çalınmıştı. Bu bölümlerinin çalınmasının hemen akabinde fidye istenildiği ortaya çıktı.


Dünyanın en çok bütçeyle izlenen filmi Game of Thrones’un son bölümleri hackerlar tarafından geçtiğimiz günlerde çalınmıştı. Bu bölümlerinin çalınmasının hemen akabinde fidye istenildiği ortaya çıktı. Ayrıca son gelen bilgilere göre hırsızların çaldığı tek şey yeni Game of Thrones bölümleri değildir. Hırsızlar oyuncuların da bütün kişisel bilgileri veritabanı ile ele geçirmişler. Daha dün bu bilgileri internete sızdıran hackerların oldukça ciddi olduğu düşünülüyor ama elbette hırsızların yeni bölümler için fidye istediği de son derece gerçektir. Yabancı kaynaklara göre ülkemizde de alt yazılı olarak en çok izlenen dizilerden birisi olan Game of Thrones dizisinin henüz yayınlanmayan bölümlerine ait senaryolar çalındı. Çalınan bu bölümlerle ilgili olarak HBO kanalının özel mail yazışmaları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi ve internete servis edildi. Bu durum hem kanalı, hem yapımcıları hem de oyuncuları çok üzdü. Belkide bu efsane dizi çok yakında sona erebilir. Korsanlar, milyonlarca dolar fidye isteyerek bu bilgileri geri vermeyi tercih ediyorlar.

KANALIN VERİTABANI GAME OF THRONES BÖLÜMLERİNİ ELE VERDİ

İşinde uzman kötü niyetli hackerların HBO’nun sistemine girdiklerini ve Game of Thrones dizisinin henüz yayınlanmamış bir bölümünün senaryosunu ele geçirdiklerini resmi STK tarafından servis ediliyor ama henüz net bir şey yok ki bazı kaynaklarda da bölümlerin çalındığı iddia ediliyor. Konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama her iki taraftan da yapılmadı. Dünyayı kasıp kavuran efsane yapım GOT’un yeni ‘The Spoils of War’ adını taşıyan 4. bölümü, pazar günü henüz daha televizyonlarda yayınlanmadan önce, sosyal medya platformu Reddit’te görülmüştü. Bu olayın hemen akabinde olay zaten patlak verdi. Game of Thrones dizisiyle ilgili popüler bir tartışma forumuna bölümü yükleyen takma isimli bir kullanıcı, bahsi geçen senaryoları”Pakistan’dan bir hediye” yorumuyla paylaşarak sektörün gözünün foruma yönelmesini sağlamıştı.

SADECE SENARYOLARIN ÇALINDIĞI İDDİA EDİLİYORDU

Resmi açıklamalar olmasa da sadece senaryoların çalındığı iddia ediliyordu. Hackerların sadece HBO’nun mail sistemine girerek resmi yazışmaları aldığı çok net bir şekilde açıklanmıştı. Bu açıklamadan sonra ise istedikleri fidyenin 3 gün içinde ödenmesini, aksi takdirde çaldıkları 1,5 milyon terabaytlık HBO yapımlarını ve özel şirket verilerini internetten yayımlama tehdidinde bulunan hackerlar dünya gündemini derinden sarstılar.

Korsanların istediği fidye ise gerçekten çok gariptir. Sanal alemdeki korsancılık işinden yılda yaklaşık olarak 15 milyon kazandıklarını iddia eden bu korsanların yıllık maaşlarının yarısını istedikleri ortaya çıktı. Bu maaşların ödenmediği taktirde ellerindeki videoları da yayınlayacaklarını söylediler. Konuyla ilgili bir gelişme olduğunda sizlere bildireceğiz. İnternetajans.net’i takipte kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *