Fındık fiyatları bu sene yevmiye ücretine göre belirlenecek

Bu sene fındık hem çiftçinin hem de fındık toplayan yevmiyecinin yüzünü güldürdü. Karadeniz’de bu sene fındık herkesin yüzünü güldürdü.


Fındık fiyatlarının bu sene beklenenin çok üstünde olması bekleniyor çünkü yıllardır alt seviyede olan fındığın bu sene zirveye çıkması bekleniyor. Havaların sıcak olmasından dolayı fındığın bu sene zirveye çıktığı biliniyor. Fındık olmadan çikolata üretmek mümkün olmadığı için şirketlerin fındık ihtiyacı asla bitmiyor. Özellikle Ordu ve Giresun bölgesinde bu sene fındık tarlalarında köylünün yüzü güldü. Geçen sene bir yağmur yağmur birde güneş açmasından dolayı yanan fındıklar bu sene güneşinde etkisiyle boy verdiler.

YEVMİYENİN 80 LİRA OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Bu sene fındıkları bir an önce toplamak isteyen çiftçiler oldukça hızlı davranarak her sene 50 lira civarında olan yevmiyeyi oldukça yukarı çektiler. Yevmiyeci olarak köylere giden vatandaş ise oldukça mutlu oldu çünkü severek yaptıkları işten oldukça fazla keyif alır bir hale gelecekler. Yevmiyeci olarak fındık toplamaya giden vatandaş 80 lira alacağı gibi kalacak yer ve yemek yapacak malzeme içinde para vermiyor. Her ne kadar bazı yevmiye grupları çadırlarda kalarak kendi yemeklerini kendi yapsa da Karadeniz’de bu tür durumlar çok nadir yaşanıyor.

Fındığın kilo fiyatı elbette fiskobirlik tarafından belirlenecek ama valilikte bu konu hakkında bir bilgilendirme yapacak. İnternet Ajans’ı takipte kalarak sizde bütün haberlerden haberdar olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *