Engelli memur alımlarında yüz güldüren haber geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 12 Temmuz tarihinde engelli memur alımını başlatacak. ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden engelli memur adayları başvuru yapabilecekler.


Kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılması zorunlu olan engelli memur alımı için ÇŞGB resmi bir duyuru yayınladı. Bu duyurudan sonra ise engelli olan birçok memur adayının yüzü güldü. Birçok şehirde artık engelli vatandaşlarımız kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıp aylık olarak bir gelir edebilecek. Sadece kamu kurum ve kuruluşlarında değil aynı zamanda özel sektörde de çalıştırılmak zorundalar. Bütün işletmelerde değil ama işletmenin büyüklüğüne ve istihdam ettiği işçi sayısına göre engelli çalıştırma yükümlülüğü var. Bu alanda devletimize teşekkür etmemiz gerekiyor çünkü engellilere yaşam hakkı son yıllarda özen gösterilen bir konu oldu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ONLAR İÇİN GÜNCELLENDİ

Bugün metrobüse binmek isteyen birçok engelli için İstanbul’da neredeyse her metrobüs durağında asansör var. Bu asansörü mesai saatlerinde genelde keyfine düşkün vatandaşlarımız kullanıyorlar ama elbette engelli insanlar olduğunda öncelik tanıyor. Bu durumda da Türk vatandaşlarına da teşekkür etmemiz gerekiyor. Sadece metrobüslerde değil, otobüslerde, vapurlarda, metrolarda ve diğer ulaşım araçları engelli kullanımı için uygun hal getirildi. Sadece metrolarda onlar için entegre edilmiş 2 veya 3 ayrı asansör sistemi bulunuyor.

2545 ENGELLİ MEMUR ALIMI TEMMUZ AYINDA YAPILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre engelli memur sayısının 2 bin 545 olacağı biliniyor. Engelli olup memur olma hayalini kuran vatandaşlar devlet güvencesi altında kadrolu olarak çalışabilecek. Başvurular 12 Temmuz tarihine başlıyor ve 21 Temmuz tarihinde bitiyor. Sizde başvuru yapmak istiyorsanız ÖSYM sitesinden başvuru yapabileceksiniz. Diplomalı olan engelli memur adaylarının başvuru sonuçları ise çok kısa süre içerisinde açıklanacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *