Elektrikli otomobillere yedek batarya desteği gelebilir

Elektrikli arabalara olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Tesla’nın çok az yakan araba modellerinden sonra bu tarz yeniliklere dünyanın bakışı değişti. Yedek bataryalar ile araba tek şarjla ne kadar kilometre yapabilecek sorusuna mühendisler gülerek cevap vermek için ellerinden geleni yapıyorlar.


Elektrikli otomobillere olan istek her geçen gün artıyor. Bunun akabinde en çok merak edilen şeyler arabaların ömrü oluyor. Birçok ülkede her ne kadar elektrikli otomobilleri yollara sokup benzinle çalışan arabaları dünyadan yok edeceğini söylese de böyle bir şeyin mümkün olacağı pek görünmüyor çünkü insanlar elektrikli araba kullanmak istemiyorlar. Dünyadaki petrol elbette bir gün bitecek ve işte o zaman elektrikli arabalar dünyaya ‘evet’ diyecekler ama petrol rezervinin milyonlarca yıl daha dünyayı ayakta tutacağı söyleniyor.

TÜRKİYE KENDİ ELEKTRİKLİ ARABASINI ÜRETMEK İÇİN SABIRSIZLANIYOR

Türkiye’nin yıllar önce açıkladığı elektrikli araba projesinde oldukça büyük bir gelişme yaşandı ve araçların hem benzin hem de elektrikle çalışacağı söylendi Şuan dünya üzerinde elektrikle çalışan tek arabanın Tesla olduğunu söyleyebiliriz. En azından bizim yollarda görebildiğimiz her türlü güvenlik önlemini alan Tesla’nın bu işite çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen zamanlarda çok daha şık ve şarj yemeyen arabaların yapılması elbette herkesi çok sevindirecek ki Türkiye’de bu anlamda oldukça büyük işler yapmak için gerçekten de elinden geleni yapıyor.

YEDEK BATARYA LASTİK GİBİ SAKLANACAK

Elektrikli arabalarda ortaya çıkan elektrik ihtiyacını belirlemek için pek çok alanda çalışmalar yapılıyor ki bu anlamda en çok merak edilen şeylerden birisi genel olarak yedek batarya üretimi oluyor. Bunu şuan ki arabalarda düşündüğümüzde yedek motor taşımak gibi düşünebiliriz ve yedek bir bataryanın olması mümkün olacak gibi düşünüyor. Yedek bataryaların bir motor büyüklüğünde olduğunu düşünürsek arabaların büyük ve ağır olacağını ve tam anlamıyla bir elektrik yığını olacağını söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *