El-Bab Abdülhamit’in tapulu malıymış

El-Bab Abdülhamit’in tapulu malıymış dedik çünkü geçtiğimiz günlerde 2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulundu.


Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haber sonucunda bir hayli şaşırdık diyebiliriz çünkü biz internetajans.net editörleri olarak haber araştırırken birden Abdülhamit’e ait olduğu söylenen El-Bab için oldukça değişik bir haber ile karşılaştık. Zamanında Abdülhamit’in kendi parasıyla aldığı bu toprakların tapulu malı olduğunu söylenen Abdülhamit’in torunu gündemi tamamen değiştirmiş ve birçok insanın aklında deli sorular oluşturmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak herhangi bir görüş belirtmedi ama elbette bu haberi kendisinin de okuduğunu biliyoruz. 2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu geçtiğimiz günlerde insanın tüylerini diken diken eden bir açıklamada bulundu ve bu açıklamaya göre El-Bab, Abdülhamit’in tapulu malıymış. Halep’in kuzeyi ile El Bab’ın tapusunun dedesine ait olduğunu öne süren 2. Abdülhamid’in 4’üncü kuşak torunu Orhan Osmanoğlu, aynı zamanda Sultan “Filistin’den toprak alma 1880’lerde başladı. Sultan, Gazze’ye çok önem verdi. Bunu sadece Filistin’de değil o coğrafyadaki birçok yerde yaptı. Halep’in kuzeyi ve El ab Sultan Abdülhamid’in tapulu malıdır” açıklamasında bulundu.

FİLİSTİN’DE 1880 YILINDA TOPRAK SATIN ALINMAYA BAŞLANDI

Bu açıklama tam anlamıyla ortalığı karıştırdı çünkü başak bir ülkenin toprakları olan El-Bab nasıl olur da Osmanlı Hükümdarı’nın olur diye düşünmeye başladık ama tarihe dair araştırmalar yapınca böyle bir şeyin de mümkün olacağını gördük. Konuyla ilgili olarak en çok merak edilen detaylardan bir tanesi genel olarak Osmanoğlu’nun bütün açıklamaları oldu. Osmanoğlu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Filistin’den toprak alma 1880’lerde başladı. Sultan, Gazze’ye çok önem verdi. Bunu sadece Filistin’de değil o coğrafyadaki birçok yerde yaptı. Halep’in kuzeyi ve El Bab Sultan Abdülhamid’in tapulu malıdır. Bizim elimizde bazı belgeler var o kadar hassas yerleri satın almış ki Sultan, Kudüs’ün etrafının neredeyse tamamını almış. Bu hassasiyet çok önemli. Tabii burada Hicaz hattı da önemli. Yahudiler, Sultan Abdülhamid’in aldığı toprakları alamayacaklarını anladı. Yavaş yavaş toprak almalara başlamışlardı ama Sultan Abdülhamid tahta gelince bunu tamamen yasakladı. Sultan, bu toprakların önemini yani yüz sene sonrasını görmüş. Musul ve Kerkük’ü Lozan da kaybettik ama tapuları hala Sultan Abdülhamid’in üzerinedir.”

EL-BAB KİMİN OLDUKÇA MERAK EDİLİYOR

El-Bab şuan Filistin devletine ait bir toprak parçasıdır ve burada Türk askerleri teröristleri kovmuş ve halkın tekrar buraya girmesini sağlamıştır. Konuyla ilgili olarak belediyelerden veya üst makamlardan henüz bir açıklama gelmedi ama çok yakında bir açıklama gelmesi ve bu El-Bab konusuna el atılması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı veya Başbakanlık tarafından bir açıklama yapılmadı ama konunun oldukça ciddi olduğunu biliyoruz. Bu söylenenler sadece laftan mı ibaret yoksa gerçekten de böylemi diye merak eden insan sayısı çok fazladır. Bunun akabinde El-Bab ile ilgili olarak Filistin tarafından da yapılan bir açıklama yoktur. 2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu’nun söylediklerine henüz hükümet yanıt vermedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *