Direksiyon sınavı ne zaman? MEB’den gelen son açıklama

Ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanmasının hemen akabinde adayların merak ettiği soru direksiyon sınavı oldu. Direksiyon sınavı için adaylara şimdiden park etme, yokuşta araba kaldırma gibi çalışmalara başlamasını tavsiye ediyoruz.


Binlerce adayın girdiği ve sonuçların 11 Ağustos tarihinde yayınladığı ehliyet sınavları sonuçlarından sonra en çok merak edilen soru direksiyon sınavı oldu. Sınavdan başarılı bir not alan adayların direksiyon sınavı için şimdiden çalışmalara başladığı ve oldukça heyecanlı olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Özellikle kadınlar halen çok fazla heyecan yapıyorlar ve araba sürerken değil de park ederken düz vites otomobillerde çok zorlandıklarını belirtiliyorlar. Konuyla ilgili olarak belirtilen açıklamalarda eğitimlerin kurumlar tarafından tam gaz devam ettiği belirtildi. 29 Temmuz 2017 tarihinde MEB tarafından yapılan ehliyet sınavının sonuçlarının 10 Ağustos perşembe günü itibariyle açıklanacağı bildirmişti ama sonuçlar 1 gün sonra açıklandı.

Sınavdan başarılı nota almak için 68 puanı geçmeniz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı direksiyon sınavı içi kesin bir tarih vermedi ama biz bir tahmin yürüttüğümüzde bir önceki dönemlere bakıldığında direksiyon sınavı ehliyet sınav sonuçlarının ilanının ardından 15 ve 22 gün arasında uzman eğitimciler tarafından yapılıyor.Bu sınavında bu tarihler aralığında yapılması gerekiyor. Bu ayın sonunda ve gelecek ayın başına sınavların yapılacağı tahmin ediliyor. Yani ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçen öğrenciler bir an önce direksiyon sınavına hazırlanmaya başlamalılar çünkü direksiyon sınavı çok yakında yapılacak.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILACAK? GEÇMEK İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYOR

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfında direksiyon sınavına girecek adayların dikkate alması gereken çok fazla şey var. Kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan direksiyon sınavda, sınavınızı yapan uzman adaylar sizin birçok hareketini inceleyerek rapora yazıyor. Araç bilgisi sorgulama, kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama gibi her şey siz farkında olmadan kontrol ediliyor. Motosiklet sınavında genel olarak bir denge yolu ve konilerle virajlar yapılıyor. Bu bahsi geçen şeylerde başarılı olursanız büyük ihtimal ehliyet almaya hak kazanacaksınız. İlk olarak stajyer ehliyetle başlayacağını unutmayın.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına girecek olan adayların dikkate alması gereken çok şey var. Emniyetli ve rahat bir şekilde kalkış yapma en çok dikkat edilen şeyler arasında olacaktır. Kalkış ve duruşlarda başarılı olan adaylara yüksek puan verilmesinin yanında şerit izleme yada diğer yol durumu bilgisi sizin yüksek puan almanıza sebep olacak. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanmanın sınav sonuçlarına da etki yapacağını unutmamak gerekiyor. Eğer sizde sınav sonuçlarında başarılı bir not görmek istiyorsanız kesinlikle heyecanlanmayın. Heyecan her zaman mutluluktan olur, sizde elinizden geldiği kadar mutsuz olmaya ama yüzünüzün gülmesine özen gösterin. Arabaya bindiğiniz ilk andan itibaren emniyet kemerinizi takın. Koltuğunuzu ayarlayın ve ideal sürüş pozisyonuna geçin. Dikiz aynası, yan aynalar ve ön koltukta oturan diğer kişinin de emniyet kemerini takmasını rica ederek yola başlayın. Park ederken ise sadece aynalardan yardım alın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *