Bütün dünya Türkiye’de ki dizi sektörünü konuşuyor

Bütün dünya son zamanlarda Türkiye’de izlenme rekoru kıran Türk dizi sektörünü konuşuyor. Haberimizi okumadan televizyon açmayın.


Bütün dünya son zamanlarda izlenme rekoru kıran dizi sektörünü konuşuyor. Özellikle yeri yapımlarda aşk ve aksiyon dizileri sürekli olarak tercih edilen bir konu oluyor diyebiliriz. Son haftalarda ortaya çıkan askeri diziler ise yine dünyanın takip ettiği diziler arasına girdi. Türkler bu anlamda oldukça başarılı bir yere geldiler diyebiliriz ki aslında onlar kendi aralarında rekabete girerken bizde çok ama çok kaliteli yapımlar izlemeye başladık. İlk olarak aksiyon anlamında ‘İçerde’ ile başlayan bu serüven şuan ‘Söz’ gibi askeri dizilerle devam ediyor. Bu anlamda bir Türk olarak gerçekten tüylerimiz diken diken oluyor.

ULUSAL DİZİ SÜRESİNİN ÇOK ÜSTÜNDEYİZ

Dünyada bütün diziler genel olarak 60 dakika kadar bir süre ile yeni bölüm yayınlar ama Türkiye’de bu durum böyle değildir. Her bölüm bir film niteliğindedir ve bütün bölümler 2 saat kadardır hatta 2 saatin üstündedir. Bu duruma el attığımızda sektörün çok ama çok etkilendiğini görebiliyoruz çünkü Türkiye dizi izlemeye alıştı ve bunun önüne geçemiyor. Dünyada en çok dizi izleyen ülkeler arasındayız ve bu durum biraz bile olsa can sıkıyor çünkü bütün vatandaşlar hayali varlıklar ile televizyon kitlenmiş durumdadır.

YABANCI SEKTÖR TÜRK DİZİLERİNİ İZLİYOR

Türkiye’de tercih edilen bu durum sonucunda bazı diziler yabancı sektöre kiralanıyor ve satılıyor. Şuan eskiden de Türkiye’de rekor kıran yapımlar olan ‘Ezel’ ile ‘Aşk-ı Memnu’ yabancı sektörde en çok ilgi gören yapımlar arasında yer alıyor ki bu durum bizi çok sevindiriyor. Her ne kadar dizilerin süresi uzun olsa da bütün şirketleri tebrik ediyor ve çok daha büyün yankı uyandıracak diziler bekliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *