Binek otomobiller kış lastiği takmadan asfalta çıkamayacak

Binek otomobiller kış lastiği takmadan bırakın asfaltı artık toprak yola bile çıkamayacaklar. Konuyla ilgili olarak merak edilen en büyük detaylardan birisi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlandı.


Geçtiğimiz günlerde ticari araçlardan sonra artık özel araçlara da kış lastiğinin zorunlu olduğu açıklaması geldi. Bu açıklamayla birlikte elbette kış lastiği satışları bir hayli hızlandı. Artık özel aracı olan vatandaş kış lastiğini almadna trafiğe çıkamayacak. Bu sene, önceki senelere göre çok daha fazla denetim yapılacak ve denetimler bazı bölgelerde çok daha yoğun bir şekilde yapılacak. Eğer sizde bu tür detayları merak ediyorsanız bu haberimizi sonuna kadar okuyun. Kış lastiği zorunluluğu ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanıyor ama sadece ticari araçlar uygulanıyordu. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi ki bu oldukça yerinde bir hareket oldu. Ticari araç sürücüleri gibi artık özel araç sürücüleri de kış lastiği takmadan yola çıkamayacak. Yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacaklar. Bu kanun elbette birçok marketin kış lastiği fiyatlarını bir hayli artıracak ki zaten gerekli bir haberi vatandaşa kısa sürede yapacağız.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de çok önemli bir değişikliğe gideceğimiz maddeyi yayınladı. Yayınlanan tebliğde; ”Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir” açıklamasında bulunuldu. Buna göre Türkiye’de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı görülen araçlara emniyet personeli tarafından 625 lira para cezası uygulanacak. Bu cezayı almak istemeyenler kış lastiği alarak hemen şimdiden hazır etmeye başlayabilirler. Kış lastiği fiyatlarının bu yılın son 2 ayında zirveye çıkması bekleniyor.

KANUN ŞEHİRDEN ŞEHRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR

01 Aralık-01 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirler arası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda kalacaklar ama yayınlanan kanunda oldukça önemli bir detaya da yer verilmiştir. Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacaktır.Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırabilecektir. Bu açıklamaya göre herhangi bir şehrin valisi kış lastiği konusunda bir değişikliğe gidebilir. Kanun ile ilgili detaylar çok yakında ortaya çıkacak ama zaten Resmi Gazete’de yayınlanan metinde her şey çok net bir şekilde gösteriliyor.

BELEDİYELERDE DENETİM YAPABİLECEKLER

Kış lastiği uygulamasının denetiminde de emniyet personelinin bütün kontrol noktalarında yetersiz kalacağı düşünülerek ek yetkilendirmeye gidildi. Şehirler arası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra son düzenlemelere göre belediye birimleri de bu yıl itibarıyla kış lastiği denetimi yapacaklar. Yani zabıtalarda artık kış lastiği denetimi yapabilecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *