B12 eksikliği nasıl anlaşılır? Hayatınızdan olabilirsiniz

B12 eksikliği nasıl anlaşılır sorusuna en iyi cevabı internetajans.net editörleri verdi. Konuyla ilgili detaylı bilgi haberimizde yer alıyor.


Daha önce B12 vitaminiyle ilgili olarak sorunları merak eden birçok insanın sorduğu sorunlardan bir tanesi genel olarak nasıl bu vitaminin eksik olduğunu anlamak olacaktır. Birçok kişi gün içerisinde halsizlikten şikayet eder. Elleri ve kolları titreyen birçok insanın bunun genlerden geldiğini söyleyerek sürekli olarak şikayetlerde bulunurlar. İşte bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi gidip hastanede test yaptırmaktır. Devlet hastanesine giderseniz bir veya iki haftada alabileceğiniz test sonuçlarınızı normal bir özel hastanede bir gün içerisinde alabilirsiniz. B12 eksikliği oldukça ciddi bir durum olduğu gibi basit bir tedavi yöntemi vardır. İsterseniz normal bir şekilde tedavi mümkündür. Yani hap ile tedavi olabilirsiniz ama kesin çözüm olarak iğne öneriliyor. Sizde iğne ile B12 eksikliğinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu vitamin değerlerini ortadan kaldırmak için eczaneden satılan ilaçları veya takviyeleri almayın. Doktor kontrolünde tahlil yaptırmanız çok yerinde bir hareket olacaktır.

ET YEMEYEN İNSANLARIN GENEL SORUNDUR

“İştahsızım, yorgunum, zayıflıyorum, unutkanlıklarım başladı, ellerimde ve ayaklarımda uyuşma var…” gibi şikayetler ile hastaneye giden birçok insanın hastalığının sebebinin B12 eksikliği görülmektedir. Bu değeri düşük olan kişilerde genel olarak yaşanan sorunlardan bir tanesi de titremedir. Bazen vücudunuzda değişik yerlere kontrol edemediğiniz titremeler gelir. Besinleri pişirme süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artıracağı için tam pişmiş şeyleri kullanmanın zararlı olacağını düşünüyıruz. Örneğin balık ya da karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi B12 vitaminin kaybını artıran sebepler arasındadır ki bu genelde uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir harekettir. Etler ızgara yapılırken, sıcaklık ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20’sinin kaybolduğu biliniyor. Bu yüzden uzmanlar mangalın düşük ısıda yapılması gerektiğini söylüyor. UHT yani uzun raf ömürlü sütlerdeki kayıp yüzde 7- 10 civarında iken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır.

B12 EKSİKLİĞİ İLE ALZHEİMER HASTALIĞI ÇOK KARIŞTIRILIYOR

Yaşı ilerleyen insanların genel sorunlarından bir tanesi genel olarak unutkanlıktır. Bunun sebebi ise yaş ilerledikçe birçok anlamda düzensiz beslenme veya tansiyon düşmesinden kaynaklanıyor olabilir. B12 eksikliği yaşı ilerleyen insanlarda sık görülen bir şey olduğu gibi 20’li yaşlarda da görülebilen bir hastalıktır. B12 eksikliğinden ilk olarak beyin ve sinir dokusu etkileniyor ki haliyle kendinizi beyin felci geçiriyor gibi hissediyorsunuz. Denge kaybı, yürümede zorluk, dilin şişmesi, uyuşma, karıncalanma, halsizlik, iştahsızlık, hafıza kaybı, dikkat dağınıklığı, ishal ve kulakta çınlama gibi şikayetler ortaya çıkaran B12 eksikliğinden kurtulmak için doktor muayenesi ve desteği almanız gerekiyor. Ayrıca, zihinsel fonksiyonlarda bozulmaya neden olduğu için yaşlı hastalarda alzheimer ile karıştırılan bu hastalık o kadar da abartılmaması gereken bir hastalıktır. B12 eksikliği yaşlılarda oldukça yaygındır ve bu yaş grubunda depresyonun temel nedenlerinden biridir. Yaşlıların bu anlamda düzenli beslenmesi, et yemesi veya tavuk tüketmesi gerekiyor. 65 yaş üstünde B12 eksikliği oranı % 30-42 arasında saptandığı için bu duruma dikkat edilmesi gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *