Atatürk Havalimanı arazisine ne olacak? Belli oldu

Yeni havalimanının açılmasından sonra kapatılacak olan yeni havalimanı hakkında detaylar ortaya çıktı. Havalimanı fuar merkezi yada vatandaş için park olarak yapılabilir ama uçakların bakım ve onarım çalışmaları içinde bir süre devam edeceği söyleniyor.


İstanbul’da yapımı süren yeni havalimanı için çalışmaların tam gaz devam ettiği biliniyor. Yeni yılın ilk çeyreğinde açılacak olan ilk etap 2 pist ile hizmet verecek. Bunun akabinde diğer pistlerin açılması ve havalimanın tam performans çalışması için 2 sene daha beklemek gerekecek. Atatürk Havalimanı yeni havalimanı hizmete alındıktan sonra kapanacak. İnsanların alışık oldu yol artık şehrin diğer yakasına taşınıyor. Marmara denizine yakın olan havalimanı artık Karadeniz’e sınır oluyor. Şehirde bu tür bir adımın atılması elbette trafiği rahatlatacağı gibi havalimanı etrafında olan yapılaşmayı da azaltacaktır. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı’nın 2018’de yolcu taşımacılığına kapatılacağı açıklandı ama henüz boşalan bu araziye ne olacağı belli olmadı. Yeni havalimanının ismi ve havalimanındaki dükkan ihaleleri devam ederken gündeme gelen konu Atatürk Havalimanı’nın arazisi olacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında üçüncü havalimanının durumu ile ilgili ve inşaatın tamamlanmasının ardından Atatürk Havalimanı’nın durumu ile ilgili çok önemli açıklamalar yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan  katıldığı bu televizyon programında Atatürk Havalimanı arazine ne olacak sorusuna şöyle cevap verdi: “Atatürk Havalimanı ile üçüncü havalimanının aynı uçuş güzergahını kullanıyor. Üçüncü havalimanı yapılınca Atatürk Havalimanına zaten gerek kalmayacak. Küçük uçakların iniş yapabileceği bir alan olarak kullanılacak ve çok sayıda terminal var burada bunların da fuar alanı olarak hizmet etmesini istiyoruz. Ancak burası kesinlikle yapılaşmaya açılmayacak. Dünya çapında bir fuar alanı kurulacak. Dünya ile rekabet edebilen bir fuar merkezi olacak. Kesinlikle AVM ya da konut olmayacak. Atatürk Havalimanı arazisi şehir merkezinde kalmış çok büyük bir alan o yüzden fuar alanının yanında yeşil alan da yapılacak.”

TİCARİ YOLCU TAŞIMACILIĞINA KAPATILACAK AMA UÇAKLAR KALIYOR

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre yeni havalimanın açılmasıyla birlikte şuan ulusal bir havalimanı haline gelen Atatürk Havalimanı kapatılacak. Kapatılan havalimanı hakkında “Atatürk Havalimanı, yeni havalimanı devreye girdikten sonra bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacak. Sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacaktır” açıklamasında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *