Apple’ın baş belası Jailbreak tarih kitaplarına giriyor

Steve Jobs ilk İphone’u ürettiğinden bu yana oldukça popüler bir hale gelen Jailbreak yeni İOS ile tarih kitaplarında kendine yer arayacak. Jailbreak yeni İphone’larda yapılamayacak.


Apple’a oldukça zor anlar yaşatan Jailbreak için sona gelinmiş gibi görünüyor. Birçok şirket Jailbreak işleminin telefon kullanmak anlamında özgür olduğunu söylüyor ama bu durumun güvenlik anlamında çok büyük sorunları doğurduğunu da söylemek gerekiyor. Profesyonel olarak konuya el atmak gerekirse Apple yazılımcılarının Jailbreak yapılamaması için bütün çabaları bu sene sonuç verecek gibi duruyor. Birçok ünlünün dünyanın en hızlı telefonu İphone’unda bulunan resim ve videolar hacker ordusu tarafından çalınmış ve basına servis edilmişti. Bu durum sonucunda birçok ünlünün sevgililerine gönderdiği uygunsuz içerikler deşifre olmuştu. Konu ile ilgili Apple mahkemeye verilse de telefonların Jailbreak yapıldığı veya düşük güçte şifreler kullandığı söylenmişti.

JAİLBREAK İLK İPHONE KADAR ESKİ BİR BAĞIMLILIKTIR

Yeni alınan İphone telefonlar direkt olarak Jailbreak yapılırdı ve böylece çok daha hızlı olacağı tahmin edilirdi. Ama maalesef gerçekler böyle değildir. Eğer sizde bir İphone kullanıyorsanız kesinlikle bu işlemi yapmayın çünkü telefonunuz garanti dışına çıkıyor ve ciddi bir sorunda bile Apple hiçbir şekilde sorumluluk almıyor. Fakat son zamanlarda şirketin satışlarını etkileyen bu durum için Apple işe koyuldu. Yazılımcılar yeni İOS sürümünde Jailbreak yapılamaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

JAİLBREAK İPTALİ İÇİN STEVE JOBS YÖNTEMLERİ İŞE YARAYABİLİR

Her ne kadar yazılım mühendisleri işlerini çok iyi yapsalar bile rakip şirkette çalışanlar veya hackerlar yeni bir Jailbreak yöntemi bulacaktır. Eğer bulamazlar bu anlamda Apple’a gerçekten de dünyanın en iyi teknoloji şirketi diyebiliriz. Bu anlamda Steve Jobs’un teknikleri kullanılabilir diye düşünüyor ve bütün yazılım mühendislerine başarılar diliyoruz. Dünyanın en iyisinin, en hızlısını ve en seksi telefonun artık güvenlik anlamında da üst düzey bir performans sergileyecek bir hale gelmesini istiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *