Altın fiyatlarında bugün zirve bekleniyor

Haftaya dün oldukça düşük bir seviyede başlayan altının bugün sabah saatlerinden itibaren tekrar yüksek bir seviyede olması bekleniyor.


Altın borsada yastığın altında durduğu gibi durmuyor. Eğer sizde altın fiyatlarını merak ediyorsanız borsanın henüz açılmadığını söyleyelim. Altın fiyatlarında bugün zirve bekleniyor çünkü neredeyse her haftaya yüksek bir oran ile başlayan Kapalı Çarşı’da iki haftadır ses seda yok. Altına olan ilgi darbeden sonra oldukça fazla artmıştı ve ülkenin ekonomik krize girmemesi için dolarları terk eden vatandaş altına ‘evet’ demişti. Bugünden beri altında fiyatlarında oldukça keskin bir yükselme görülmüş ve ciddi bir düşüş izlenmemişti. Şuan durum biraz farklı olsa da altına olan ilgi her geçen gün devam ediyor. Yastık altında altınınız varsa biraz daha beklemeniz kesinlikle önerilir. Bu anlamda profesyonel olarak ortaya atılan detayları değerlendirmek gerekirse zaten altın fiyatlarında ülkemizin oldukça büyük bir ilerleyiş kaydettiğini görebiliriz.

DARBEDEN SONRA ALTINA OLAN İLGİ PİYASAYI CANLANDIRDI

Altın fiyatlarındaki dün olan artışın bugünde devam etmesi bekleniyor. Dün ki verilere göre çeyrek altının satış fiyatını yaklaşık olarak 234 liranın üzerinde idi. Bugün ise bu fiyatın biraz daha yükselmesi bekleniyor çünkü hafta içi oldukça büyük bir altın alış verişi bulunuyor. Altınla yapılan yatırımın çoğalması için ilginin artması bekleniyor ki özellikle yaz döneminde yükselen çeyrek ve yarım altının değeri kış aylarında fazla rağbet edilmediği için düşüşe geçiyor. Aslında altının kış aylarında bu kadar çok düşüşe geçmesinin sebebi genel olarak ABD’de altının Aralık vadeli fiyatı yüzde 0.02 düşüşle 1,264.30 dolarda bulunmasından kaynaklanıyor olabilir. Altın ile ilgili olarak söylenmesi gereken bir konu daha var. Daha önceden 60 lirada olan çeyrek altın şimdi 200 liraya kadar çıktı.

ALTIN MADENLERİNİN AZALMASI DEĞERİNİ ARTIRIYOR

Dünya üzerindeki altın rezervi her geçen gün azalıyor. Dolayısıyla altının değeri çok daha fazla oluyor. Dünya üzerinde az olan bir şeyin değeri her zaman fazladır. Bu yüzden ‘antika’ denen şeyler her zaman rekor fiyata alıcı bulur. İşte altının da bu anlamda değerlenmesinin sebebi altın madenlerinin azalmasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Vatandaşın ülkemizdeki altını bu kadar değeri bir konuma getirmesi ise elbette hepimizi çok sevindiriyor. Altına olan ilgiyi artırmak için ülke olarak çalışmalar devam ettiği gibi günlük olarak takip edilen borsa sayesinde oldukça büyük anlaşmalarında ortaya çıktığını belirtmek istiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *