ALES ne zaman? 2017 ALES sınav tarihleri sonbaharı işaret ediyor

2017 ALES sınavı ne zaman diye merak edenlere bu haberimizde oldukça şok bilgiler vereceğiz. Bu konuyla ilgili olarak merak edilenleri ve ALES tarihlerini bu haberimizde açıkladık.


ALES konusunda oldukça önemli ve alkışı hak eden bir düzenlemeye gidildi. Geçtiğimiz yıl YDS’de yapılan uygulama bu yıl ALES’te de yapılacak. Yılda iki kere yapılan ALES, e-ALES’lerin de yapılması ile dörde çıkacak. ALES için sizde sınava girebilir ve sınav sonucunuzu 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Kısaca ALES olarak anılan, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na 4 yıllık üniversiteye okuyan son sınıf öğrencileri girebiliyor. Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin de girebildiği bu sınav ilkbahar ve sonbahar dönemiyle birlikte yılda 2 kez yapılıyor. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına yerleşmek isteyen girebilir.

Başvuru Tarihleri: 26 Eylül 2017 – 04 Ekim 2017
Sınav Tarihi: 19 Kasım 2017

ALES SINAVINDA BAŞARILI OLMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlk olarak kurslarla ilgili sorulara cevap vermek istiyoruz. Kursa gitmenin en güzel yanı programınız olmasa bile kursa ayak uydurmak zorunda olduğunuzdur ki bunu yapmak genelde en zor şeyler arasındadır. Şimdi sizin kendinize ait bir programınız olmalı ki bu program iş saatlerinize göre şekillenmelidir. Bunu en iyi siz yapabilirsiniz. Ancak yaptıktan sonra bir danışmana (rehber öğretmeni, kurs hocaları veya yüksek puan alan arkadaşlarınız) gösterip hatalarınızı sorabilirsiniz ki uzmanlar bu konuda oldukça başarılı bir konuya da değineceklerdir.

SORU ÇÖZERKEN HIZINIZI ARTIRMAYA BAKIN

Soru çözerken yapmanız gereken bildiğiniz konulardan değil bilmediklerinizden soru çözmektir. Bir çoğumuz bildiği konunun sorularını çözerek sadece kendini kandırmaktadır. Bunun sonucu olarak netlerinin, puanının artmamasından şikayet etmektedir. Bilmediğiniz soru çeşitlerine yönelerek eksiklerinizi tamamen kapatacaksınız. Soru çözerken mutlaka zaman tutun. Çünkü ALES hız sınavıdır. Belki sınavın tüm sorularını 5 saatte çözebileceksiniz ama sınav süresi 5 saat değil! Her defasında soru çözüm sürenizi azaltın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *