Ahmet Arslan’dan Wikipedia sorusuna flaş yanıt

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde ekranlara gelen bir programda canlı olarak Wikipedia hakkında sorulan sorulara cevap verdi.


Dünya üzerinde dijital ansiklopediler arasında en ünlüsü Wikipedia’dır. Türkiye’de geçtiğimiz aylarda erişimi engellenen bu siteye girişimlerimiz halen başarısız sonuçlanıyor. Türkiye’nin engel koyduğu siteler saymakla bitmez ama Wikipedia ile ilgili olarakta şuan halen olumlu bir gelişme söz konusu değildir. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın konu üzerine kendisine yöneltilen bir soruya cevabı ünlü bilgi sitesi Wikipedia hakkında oldu. Bu açıklamalara haberimizin ilerleyen cümlelerinde yer vereceğiz ama burada ele alınması gereken bazı detaylar vardır. İlk olarak siteye erişim neden ve ne zaman engellediğinden bahsetmek istiyoruz. Wikipedia’da açılan iki konu başlığı nedeniyle Türkiye tarafından erişimin engellendiği ortaya çıktı. “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ile birlikte “Devlet destekli terörizm” (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, Wikipedia’ya erişim geçtiğimiz aylarda engellendi.

Mahkemenin kararı çok net ve açıktır. Suriye’de yaşanılan bilgilere taraflı bir şekilde bilgi vermek son derece yanlıştır. Wikipedia gibi kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir şekilde dünyaya bilgi veren bir girişimin artık taraflı bir şekilde yönetildiğini düşünmek bile istemiyoruz ama halen söz konusu içeriklerin silinmesi veya güncellenmesi söz konusu olmamıştır. Linkler ile ilgili bir değişiklik olmadığı gibi mahkeme tarafından ‘kısıtlı erişim’ gibi bir durum da söz konusu olmadı. Mahkemenin kararı linkler ve bilgiler kaldırıldığında erişimin açılacağı yönündedir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde ekranlara gelen bir programda canlı olarak sorulara cevap verdi. Bir televizyon programına konuk olarak, son günlerde merak konusu haline gelen birçok soruyu cevaplayan Arslan’ın cevapladığı sorular arasında Wikipedia konusu da yer aldı.

Wikipedia dünyaya yarar sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir. Çünkü bilgi kirliliği yapmadan tarafsız bir şekilde merak edilen her konu hakkında bilgi veriyordu. Artık bu durum değişti mi diye düşünürken Suriye hakkında yazılan bir yazı bizi kızdırdı. Ahmet Arsalan Wikipedia hakkında şöyle konuştu: Bütün bu sistemlerin hepsinin faydası olduğu konusunda şüphe yok, zararlı olduğu taraflar konusunda ise görüşmeler yapılarak hataların düzenlenmesi sağlanır. Ne yazık ki, Wikipedia’da ülkemiz için yanlış algılara neden olabilecek o kadar fazla yayın var ki, bu konuda kendilerini defalarca kez uyardık. Hatta, editörlerin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması mümkün olduğu halde, Türkiye’de bulunan editörleri yasaklayarak düzenleme imkanını ortadan kaldırdılar. Halen, görüşmelere devam ediyoruz ve insanlarımızın bu hizmetten faydalanmasını istiyoruz. Onları ısrarla, terör ile canı pahasına mücadele eden Türkiye’yi, DAEŞ destekçisi gibi göstermekten vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz.

Dünyanın takip ettiği bu platformda Türkiye’mizi terörist gibi göstermek son derece yanlıştır. Son zamanlarda ülkemize karşı yapılan bu adımlar her türlü platform aracılığıyla çoğalmaya başladı. Osmanlı’yı yalan ve dolanla devirdikleri gibi Türkiye’yi de kandıracaklarını sanıyorlar ama Türkiye eski Türkiye değil! Tarafsız bir şekilde bilgi veren Wikipedia bile artık bu tür içerikler girmeye başladığına göre çok sayıda platformun devlet destekli terörizmin içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Konuyla ilgili gelişmeler yaşandığında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *