ABD savaş gemisi yine Çin sularına girdi!

ABD ile Kuzey Kore arasında devam eden diplomatik sorunlardan sonra şimdi de ABD savaş gemilerinin Çin sularına girmesi dünya gündemine oturdu. Çin’den hemen bir açıklama yapıldı ama ABD tarafından savaş gemilerinin Çin sularına girmesine dair bir açıklama yapılmadı.


ABD ve Çin arasında her geçen gün büyüyen diplomatik sorunlar sebebiyle dünyayı korku sardı. İki büyük ülkenin savaşa girmesi halinde bundan sadece savaşa giren ülkeler değil aynı zamanda Avrupa’da etkilenir. Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Güney Çin Denizi’ndeki Nanşa Adaları’na doğru ilerlemekte olan ABD savaş gemisi sebebiyle Washington yönetimini oldukça sert bir dille provokasyonla suçladı. ABD ile Kuzey Kore arasında devam eden karşılıklı dalaş devam ederken ABD’den bu denli bir hamle gelmesi elbette bütün insanları merak ettirdi. Konuyla ilgili olarak merak edilen bir açıklama ise Çin’den geldi. ABD’nin yaptığı bu hareketi sert bile eleştiren Çin yönetimine karşı olarak henüz Trump yönetiminden bir cevap gelmedi.

Çin’e ait savaş gemilerinin, ABD’ye ait savaş gemilerinin Çin sularına girmesi sebebiyle söz konusu savaş gemisine uzaklaşması ihtarında bulunuldu. Bu uyarıdan sonra ise defalarca uyarı yapıldığını vurgulayan Gıng, “Çin’in egemenliği ve ulusal güvenliğine ciddi zarar veren bu eyleminden dolayı ABD’yi protesto ettiklerini” üstüne basa basa belirtti. Amerika’nın sadece Kuzey Kore ile değil Çin ile de arasını bozmasının sebebi bilinmiyor. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore için Trump’un yaptığı açıklamadan sonra Amerika’nın savaşa girmeye hazır olduğu belirtilmişti.

ABD GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR

Trump’un başkanlığını yaptığı Amerika’da diplomatik sorunların üstüne artık bu tür askeri sorunlarda ekleniyor. Dünya 3. dünya savaşına hazır değildir ki Kuzey Kore ile savaş mümkün olursa çok ama çok kan döküleceği için savaşa kesinlikle karşıyız. Savaş ile hiçbir soruna çözüm bulamayız. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien yaptığı yazılı açıklamada”ABD tarafı, hatasını düzelterek bölgede seyrüsefer özgürlüğü adı altındaki provokatif eylemlerine derhal son vermeli” açıklamasını yaptığı gibi aynı zamanda Washington yönetimine “Güney Çin Denizi’nde güç gösterisini durdurması” çağrısında bulunarak oldukça net bir karşılık verdi. Bu olay sonucunda bir araştırma yaptığımızda işte ABD donanmasının Çin’e karşı yaptığı üçüncü bir girişim olduğunu gördük. Donald Trump’ın başkanlığı döneminde gerçekleşen bu olaylar sonucunda ABD donanma gemilerinin Çin’in yapay adalarına üçüncü kez yakınlaştığı ortaya çıktı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *