3. havalimanıyla ilgili şok eden detay! İstanbul yaşadı

3. havalimanı bu yılın sonunda yada gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete açılacak. Havalimanı açıldığında ilk etapta 2 pist hizmet verecek ama tam kapasitesi çalışmaya başlayınca 6 pist aktif olarak çalışabilecek. Aynı anda 6 uçağın inip kalkış yapabileceği yeni havalimanın açılışı için heyecan tam gaz devam ediyor.


3. havalimanı bu yılın sonunda yada gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete açılacak. İlk etapta 3. havalimanı tam kapasite yapılmayacağı gibi aynı zamanda bütün pistler yapılmayacak. Ama 3. havalimanı bittiğinde dünyanın en büyüğü olacak. Şuan Almanya’da konaklayan uçakların neredeyse hepsi artık İstanbul’a gelecek çünkü artık dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’da yapılıyor. Şehir merkezine uzak bir yerde yapılan yeni havalimanına özel olarak yapılan birçok detayı öğrenmek için yapılması gereken tek şey resmi web sitesine göz atmaktır. Resmi sitede birçok detaya yer verilmektedir. Yeni havalimanı projesinde isim konusunda herhangi bir detay bilinmiyor ki havalimanı isminin direkt olarak 3. havalimanı olması konusunda birçok detayın ele alacağı da biliniyor. Yapılan yeni köprüde isim çalışmaları bir halk oylamasıyla belirlenmişti. Yeni açılacak havalimanı ismininde bu şekilde belirlenmesi bekleniyor. Yeni havalimanında tam 6 pist olacağını biliyor muydunuz? Şuan işlek havalimanlarımızda bu kapasite söz konusu değildir. 3. havalimanında 6 pist olacağı için dünyanın enleri konaklamak için ülkemizde yer alan havalimanını hiç düşünmeden tercih edecektir.

BAKAN 3. HAVALİMANI HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Bir televizyon kanalında katılan ve sunucunun sorduğu sorular üzerine soruları yanıtlayan Ahmet Arslan, Üçüncü Havalimanı ile ilgili çalışmalar konusunda da İstanbul’u sevindirecek bir adım attı. Bakanın yaptığı açıklamalara baktığımızda ise yeni havalimanında 6 pist olacağını ve bunların her birinin yanında yedek pist olacağını da açıkladı. Yedek pistler her zaman oluşan bir aksaklıkta kullanılması için hazır olacak. Geçtiğimiz günlerde Sabiha Gökçen havalimanında pistteki göçük yüzünden, pist 12 dakika boyunca her türlü faaliyete kapatılmıştı. İki tanesinin başlangıçta açılacağını ve iki uçağın aynı anda iniş yapabileceğini söyleyen bakan bizi mest etti. Bu yılın sonunda yada gelecek yılın ilk çeyreğinde açılacak bu havalimanı açıldığında 2 pist aktif olarak çalışacak ve havalimanı açıldığında ayrı anda 2 uçak kalkabilecek. Yada bir uçak inerken birisi kalkışa geçebilecek.

YÜKSEK HIZLI TREN 3. HAVALİMANINDAN GEÇECEK

Konuyla ilgili olarak ayrıntılar çok yakında kamuoyu ile paylaşılacaktır. Televizyon programında sorulara yanıt arayan Ahmet Arslan, zaman içerisinde de yolcu artışı ile paralel olarak 6 piste ulaşılacağını kaydetti. Arslan, altı pist tamamlandığında aynı anda 6 uçağın aynı anda pistleri kullanabileceğini açıkladı. Bu dünyanın en büyük havalimanına yakışır bir hareket olduğu gibi aynı zamanda dünyanın örnek alabileceği bir proje oldu. Bugün Atatürk Havalimanında birçok uçak yoğunluktan dolayı inişlerde ve kalkışlarda dakikalarca veya saatlerce bekliyordu. Şimdi ise bu durum ortadan kalkacak ve yeni havalimanında trafik çok yakında bekleyecek. Şuan in cin boş arazilerde top oynuyor ama havalimanı açıldığında her yer insan kaynayacak. Havalimanı içerisinde birçok market, fast food zinciri olacak, taksi durakları olacak, eğlence alanları olacak, otobüs durakları olacak. Ahmet Arslan yaptığı açıklamalarda yine tüyleri diken diken bir açıklama sebpe oldu. Açıklamaya göre Gayrettepe’den Üçüncü Havalimanı’na metro olacak. Bunun akabinde de çalışmalarda oldukça büyük hız kazanan yüksek hızlı trenin deaynı şekilde 3. Havalimanı’ndan geçeceğini belirtti.

BİLET SATIŞLARI KASIM AYINDA START ALIYOR

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada “Uçaklarımızın tamamı dolu, hepsi havada. Taşınma hazırlıkları sürüyor, 3. havalimanına bilet satışlarını kasımda başlatmayı öngörüyoruz” dedi. Bu açıklamaya göre gelecek yılın başında artık THY yeni havalimanında uçuşlara başlamak istediğini de duyurdu. Bununla birlikte dünyada oldukça büyük bir üne sahip olan Nusr-et’le görüşüp Business sınıfına bu tür ikramlarda da bulunabileceği açıklandı. Yeni havalimanı açıldığında oldukça lüks bir tasarıma sahip olacağını ve dünya tarafında oldukça fazla ziyaret alacağını açıklayabiliriz. Yeni havalimanı tam anlamıyla mühendislik harikası olacak. İnşaat tam gaz devam ediyor ve yap-işlet-devret modeli ile yapılan bu havalimanında, şirket kar etmek için yeni havalimanında  pistlik bir alanı hizmete açtıktan sonra inşaata devam edecek ve 2 yıl içerisinde havalimanı tam kapasite hizmet vermeye devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *