15 Temmuz Şehitler Köprüsünde çalışmaların sonuna gelindi

15 Temmuz Şehitler Köprüsünde çalışmaların sonuna geldiği Ahmet Arslan tarafından son dakika açıklandı. Köprüdeki çalışmaların 25 Ağustos tarihinde sona ereceği bleli oldu.


15 Temmuz Şehitler Köprüsünde çalışmaların biteceği tarih geçtiğimiz günlerde açıklandı. Köprüdeki çalışma yüzünden trafik tam anlamıyla zehir oluyordu. Bu trafik yüzünden arabalarını evde bırakıp işe metrobüsle giden binlerce vatandaş oldu. Köprü trafiği çalışmalardan çok etkileniyor çünkü şeritlerde çok büyük bir daralma söz konusudur. Çalışmaların biteceği tarih 25 Ağustos 2017 olarak açıklandı. Bu açıklamayla birlikte elbette köprünün bayramda trafiği rahatlatacağı da belli oldu diyebiliriz. Şehitler Köpüsü’nde başlayan çalışmanın 3 ay süreceği belirtilmiş ve çalışmaların sonuna 25 Ağustos’ta geleceği de açıklandı. Köprüyü kullanmak isteyen vatandaşların 25 Ağustos tarihinden sonra bütün şeritleri kullanabileceği de böylece aktarmış olduk. Köprüdeki tek arabalık geçiş peronları da artık kalktığı için trafiğin çok daha hızlı akacağı biliniyor. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Şehitler Köprüsü’ndeki çalışmaların 25 Ağustos’ta biteceğini açıklayarak birçok insanın mutluluktan havalara uçmasına sebep oldu.

KÖPRÜDEKİ ÇALIŞMALAR 12 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

İstanbul’da yer alan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bakım çalışmaları 12 Haziran günü başlamış ve çalışmaların 3 ay süreceği söylenmişti. Ülkemizdeki her projede olduğu gibi bu projede de söylenilen sürenin çok daha öncesinde bir zamanda bakım çalışmalarında sona gelindi. Köprüdeki şeritlerde oldukça büyük bir daralma söz konusuydu. Çalışmalar 2 şeritte sürüyor ve tek yöne bir şeride izin veriliyordu. Mesai saatlerine göre yollar bölünüyordu ama 6 şeritlik yolda 2 şeritlik yolun kapatılması elbette trafiği çok daha fazla uzatıyordu. Bu duruma örnek vermek gerekirse köprünün bakımdan olmadığı günlerde de trafiğin olduğu ve 2 şerit kapatılan trafiğin tam anlamıyla işkence haline geldiği zaten vatandaşlar tarafından biliniyordu. Köprüdeki çalışmalar yaklaşık olarak 10 gün sonra sona ereceği için bir hayli mutlu olduk diyebiliriz.

ŞEHİTLER KÖPRÜSÜNDE TURNİKELERDE YENİLENDİ

15 Temmuz Şehitler Köprüsü bakım çalışmaları bittiğinde trafik biraz olsun rahatlayacak. Köprüde ayrıca biten bir proje ise turnikeler oldu. HGS ve OGS cihazlarına biletlerini okutmak için yavaş giden ve tek arabalık yerden hızlı geçemeyeceği için yavaşlamak zorunda kalan arabalar artık hızlı bir şekilde köprüden geçebilecekler çünkü o yıllardır orada duran turnikeler artık kalktı ve gelişmiş bir okuyucu köprünün çıkışına entegre edildi. Bu sistemle birlikte artık arabalar çok daha hızlı oradan geçebileceği gibi Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerken herhangi bir bekleme söz konusu olmayacak. Sizde OGS yerine HGS satın alarak çok daha hızlı geçişleri yapabilirsiniz. Hemde arabanızın camında bir kutu gibi duran OGS yerine çok küçük yer kaplayan HGS ile çok daha kolay olacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü dünyanın en ünlü köprüleri arasına girdi çünkü İstanbul’da yapılan ilk köprüler arasında yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *